Yerli Flört Uygulamamız Who Ne Oldu da Forbes Tarafından Dolandırıcı Uygulamalar Listesine Alındı? (Müstehcenlik Suçlamaları da Var!)

Türkiye’den çıkan bir uygulama olan Scorp, 2014 yılında Sercan Işık ve İzzet Zakuto tarafından kurulmasının ardından kısa sürede popülerleşmiş ve herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Scorp’u geliştiren ikili daha sonra 2018 yılında ses ve görüntü destekli olmasıyla farklılaşan “Who” isimli bir flört uygulaması geliştirdi. Bir kaynakta, Who’nun ilk kurulduğunda görüntü ve sesli sohbet sayesinde rakiplerinden farklılaşarak sektörde farklılık yaratmayı hedeflediği belirtiliyordu.

Ancak kuruluşunun ardından geçen 3 yılda durum böyle olmamış olacak ki %100 yerli flört uygulamamız kendini oldukça tatsız bir durumun içinde buldu.

Forbes’un yaptığı haberde, içinde Who’nun da olduğu bir listede, müstehcen ve dolandırıcı uygulamalar listelendi.

Anonim bir kaynak olan Apps Exposed’da, onlarca müstehcen uygulama iPhone kullanıcılarını dolandırarak aylık yaklaşık 2.6 milyon dolar gelir elde ettiği belirtilmişti.

İşin en ilginç yanı ise, bu dolandırıcılık faaliyetlerine karışan uygulamalar arasında yerli flört uygulamamız Who’nun da yer almasıydı.

Peki Forbes’un hazırladığı kara listede başka hangi uygulamalar var?

  1. Who – Call & Chat
  2. Who Lite – Live Video Chat
  3. Lovebird – Quality Dating
  4. You – Random Live Video Chat
  5. You Lite – Live Video Chat App
  6. Fish – Random Stories & Chats
  7. AvoChat – Online Video Chat
  8. Jam – Random Video Chat
  9. Selfie Chat – Random Chat
  10. SFS – Make new friends & Chat

Habere göre bu uygulamalar hem kullanıcılarını dolandırıyor hem de flört uygulaması olmaktan çıkarak cinsellik odaklı bir yere gidiyordu

Kaynağa göre bu uygulamalar, önceden kaydedilmiş videolar, sahte bildirimler ve görüşmeyi uzatmak için daha fazla ödeme istenmesi gibi şekillerle kullanıcılarını kandırarak haksız kazanç sağlıyorlardı.

Bunlara ek olarak görüşme sırasında uygulama içi satın almalarla gönderilen hediyeler ya da abonelik ve jeton satmak için sahte eşleşmeler gönderilmesi gibi durumlar da yaşanıyordu.

Uygulamanın yorumlarındaysa bildirimlere izin verdikten sonra sürekli bot aramalar geldiği ve bazı hesapların uygulamayı bir flört uygulamasından çıkartarak müstehcen bir şekilde kullandığı gibi ifadeler yer alıyor.

Bu skandalın patlak vermesinin ardından Apple bu uygulamaları App Store’dan kaldırdı.

Gidip kontrol ettiğimizde gerçekten de App Store’da “Who” isimli bir uygulama olmadığını görmekteyiz…

Kaynak: Webrazzi, Forbes

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx