Huzurevinde Bir Yeşilçam Güzeli: Gülten Kaya’nın Hüzünlü Hikayesi

Gülten Kaya, 1970’li yıllarda sinema dünyasından evlenerek uzaklaşmış ve hayatını ailesine adamıştı. ‘Ah Nerede Vah Nerede’ filmindeki istenmeyen nişanlı kız rolüyle hafızalara kazınan Kaya, sinemayı bıraktıktan sonra sakin bir hayat sürmeye başlamıştı. Bir kızı ve torunları olan Kaya, hayatının son dönemlerinde beklenmedik zorluklarla karşılaştı.

Gülten Kaya, bu dönemi şöyle anlatıyor: “Üç yıl Darülaceze’de kaldım. Üç yıldır da buradayım. Kızımla ve damadımla bir süre yaşadım ama ne yazık ki damadımla yıldızımız barışmadı.”

Sanatçı, yaklaşık üç yıldır İBB’ye bağlı ‘Sanatçı Yaşam Evi’nde kalıyor. Bugün 78 yaşında olan Gülten Kaya, sağlığının genel olarak iyi olduğunu belirtirken, diyabet hastalığıyla mücadele ettiğini söylüyor. Kaya, huzurevinde geçirdiği günlerini anlatırken, “Hayatın getirdikleri bazen ağır olabilir ama geçmişte yaşadığım güzel anılarla avunuyorum. Yeşilçam günlerini anmak bana moral veriyor” diyor.

Gülten Kaya’nın hayat hikayesi, sinemanın parlak ışıklarının ardında saklı kalan gerçek hayatların ve yaşlılıkta karşılaşılan zorlukların hüzünlü bir yansıması. Yeşilçam’ın unutulmaz yüzü, huzurevinde geçirdiği günlerde, geçmişin güzel anılarına sarılarak, yaşadığı zorlukları aşmaya çalışıyor. Bu hikaye, hem onun gibi sanatçıların yaşlılık döneminde daha fazla desteklenmesi gerektiğini hem de sinemanın büyüsünün ardında gerçek insanların gerçek hikayelerinin olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx