Batı, Türkiye üzerindeki İsveç baskısını artırırken Erdoğan bugün NATO Genel Sekreteri’yle görüşecek

Batı ülkeleri İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması için Türkiye’nin üzerindeki baskıyı artırırken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün NATO Genel Sekreteri ile görüşeceği açıklandı. 

Görüşme, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’ndeki kabul saat 14.00’te gerçekleşecek.

Stoltenberg, cumartesi günü Erdoğan’ın Ankara’daki yemin törenine de katılmıştı.
 

Stoltenberg geçen günlerde Türkiye’ye gideceğini söylerken, “Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İsveç’in katılımı konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemini her zaman vurguluyorum. İsveç’in olası katılımını nasıl sağlayabileceğimizi ele alma konusunda yakın gelecekte Ankara’ya da gideceğim” demişti.

Batı, Türkiye üzerindeki ‘İsveç’ baskısını artırıyor

Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğine benzer nedenlerle karşı çıktıktan sonra ülkeye yeşil ışık yakarken, İsveç’in “terörle mücadele duruşunu” yeterli seviyede bulmadığı için sürecin ilerlemesini engelliyor. 

Salı günü İsveç’i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kuzey ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili, “Süreci ilerletme zamanı geldi. Bunun Vilnius Zirvesi’nden önce gerçekleşmesini isteriz” dedi. ABD, İsveç’in NATO üyeliğinin temmuzda Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde resmileşmesini istiyor.

ABD Başkanı Joe Biden da Erdoğan’ı seçim zaferi için kutladığını belirttiği telefon konuşmasıyla ilgili, “Erdoğan’la konuştum. Erdoğan’ı tebrik ettim. Hâlâ F-16’lar konusunda bir anlaşmaya varmak istiyor. Ben İsveç durumunu çözmek istiyorum, haydi onu halledelim dedim. Yine birbirimizle temas halinde olacağız. Ama temelde bir tebrik telefonuydu” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, “İsveç’in NATO üyeliğinin son adımları için” salı günü Erdoğan’la iyi bir görüşme yaptığını belirtti.

Stoltenberg, “Benim mesajım üyeliğe yakın olduğumuz. Şu anda bir pencere var. Bunu en kısa zamanda gerçekleştirmek için yoğun çalışıyoruz” diye konuştu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise salı günü PKK bayrağının görüntüsünün projektörle İsveç’te parlamento binasının dış cephesine yansıtılmasına tepki gösterdi.

İsveç, perşembe günü terörle mücadele yasasını yürürlüğe soktu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*