Almanya’da ev alan Türkiyeli çiftlere 20 bin euro destek

Almanya’da yaklaşık 350 bin Türkiyelinin yaşadığı Hessen Eyaleti, dar gelirli ailelere destek ve konut krizindeki sıkışıklığı aşmak için, ‘Ev ödeneği’ başlatıyor. Pazartesi günü Eyalet Hükümeti’nin aldığı karar 1 Mart 2024’ten itibaren geçerli olacak. Yani 1 Mart’ta ev satın almış olanlar da bu haktan yararlanacak.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, ev alacak kişi ya da ailenin gelirine ve evin fiyatına bakılmayacak. Aranan tek şart; aile ya da kişinin ‘ilk satın aldığı“ ev olması. İlk evini alan Türkiyeli aileye, karı-kocanın her biri için 10’ar bin Euro, 18 yaşın altındaki her bir çocuk için de 5 bin Euro ödenecek.

10 YILDA ÖDENECEK

Ödenecek miktar, evin yüzde 6 oranındaki alım-satım vergisini aşamayacak. Ev ödeneği yardımı yılda 10 taksitte, yeni ev sahibine ödenecek. Yardımlarda vatandaşlık şartı aranmayacak. Kişi ya da ailenin Hessen Eyaleti sınırları içinde oturması ve evin de Hessen Eyaleti’nde bulunması ön şart olacak. Hessen’de oturmayan birinin buradan ev alması halinde, durumun ne olacağı henüz net değil. Taşınması halinde yine yardıma hak kazanacağı tahmin ediliyor.

LÜKS KONUT İÇİN DE GEÇERLİ

Ödeme apartman ya da lüks villa alan için de geçerli olacak. Ev ödeneği alanlar ayrıca, kamu bankasından indirimli tamirat ya da yenileme için ucuz kredi de alabilecek. Hükümet bu kararla, özellikle gençleri ve yeni evlileri ev sahibi yapmayı amaçlıyor.

EVLİLİK ŞARTI YOK

Destek için yılda 23 bin başvuru beklenirken, bunların arasında Türkiyelilerin oranının da yüksek olacağı sanılıyor. Yardım alan çiftlerin resmi evli olması da şart değil. Birlikte yaşayanlar da bu haktan yararlanabilecek.

Eyalet hükümeti, ev alacak genç ailelerin alım-satım vergisinden muaf tutulması için Federal Hükümete çağrı da yaptı. O zamana kadar Hessengeld denilen ‘Ev ödeneği’nin de ödenmesine devam edilecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx