Zinde Tutan Yiyecekler

Zinde Tutan Yiyecekler

Sıcaklara karşı bedeninizi kuvvetlendirecek enerjik yakalayan gıdalar sayesinde hem sıhhatli beslenecek hem de gün içinde sıcaklar suratından kaybettiğiniz suyu geri kazanacaksınız.

Sıcaklara karşı bedeninizi kuvvetlendirecek enerjik yakalayan gıdalar sayesinde hem sıhhatli beslenecek hem de gün içinde sıcaklar suratından kaybettiğiniz suyu geri kazanacaksınız.
Özellikle kavurucu sıcakların olduğu yaz ayları, reelinde kendimize en çok dikkat etmemiz gereken aylar. Kış aylarında hastalanmamak için muhtelif usullerle kendimizi gözetmeyi bakımsızlık etmeyiz. Yaz aylarında ise gereken ehemmiyeti genellikle vermeyiz.

Yaz aylarında ve özellikle kavurucu sıcakların baş gösterdiği günlerde kendinizi yorgun seziyorsanız, alacağınız vitamin takviyeleri dışında natürel gıdalarla da sıhhatinizi gözetmeniz muhtemel. Bu gıdalar sayesinde su kaybı nedeniyle oluşan yorgunluğunuzu dindirebilir, sıcağa karşı daha mukavemetli bir bedene kavuşabilirsiniz.

Salatalık
En fazla su kapsayan besinlerden biri salatalık… Gün içerisinde kaybettiğiniz akışkanı su ile beraber giderebilirsiniz fakat, yediğiniz 1 adet salatalıkla da bunu desteklemeniz gerekir. Çalışan biriyseniz sabah konuttan çıkmadan ya da akşam yemeği esnasında kesinlikle salatalık yemenizi öneri ediyoruz.

Karpuz
Aynen salatalık gibi içerisinde en çok su bulunan besinlerden karpuz… Özellikle buzdolabından çıkardığınız karpuz hem sizi serin yakalayacak hem de su kaybetmenizi yasaklamış olacak. İçeriğindeki likopen sayesinde de cildinizi güneşin hasarlı tesirlerinden ve cildinize vermiş olduğu hasarlardan gözetecek.

Yoğurt
Yaz günleri için en ideal besinlerden olan yoğurtta kalsiyum, protein ve probiyotik tesir bulunuyor. Yoğurtta bulunan protein sayesinde açlık hissiniz bastırılacak, probiyotikle sindirim sisteminiz sıhhatli ve eforlu bir biçimde çalışacak. Aynı zamanda gün içerisinde kaybettiğiniz suyu dengelemeye de destekçi olacak.

Yeşil Çay
Gün içerisinde kaybettiğiniz su ölçüsünü yeşil çay içerek gözetebilirsiniz. Aynı zamanda kanser, kolesterol ve kalp hastalıkları için de tehlikeyi eksiltmeye dayanakçı bir gıda olan yeşil çay, sıcak yaz günlerinde buzlu olarak da seçim edilebilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler
Yeşil yapraklı sebzeleri özellikle ham harcadığınızda güneşin zararlarını korunabileceğinizi öğreniyor muydunuz? İçeriğinde bulunan karoten maddesi bedene girdiğinde A vitaminine dönüşüyor. Bu sayede UV ışınlarına maruz kalan cilt kurumaktan ve pul pul dökülmekten korunmuş oluyor.

Çilek ve Yaban Mersini
Ciltteki kan akışını süratlendiren bu iki gıda, cildin ışığa karşı olan hassasiyetini düşürüyor ve daha az hasar görmesine takviyeci oluyor. Bunun nedeni ise içerilerinde bulunan flavonoid maddesi diyebiliriz. Cilt yapısı ve dokusunu iyileştiren bu yiyecekler kavurucu yaz sıcaklarında cildinizi gözetmek için altın kıymetinde diyebiliriz!

Kuru Yemiş
Kaju, badem ve fıstık bedenin kolestrol seviyesini dengeler. Bunu yaparken de bünyesinde bulunan doğmamış yağlardan dayanak alır. Bu üç yiyeceğe ek olarak Omega 3 kaynağı ceviz de bizler için özellikle de yaz aylarında kurtarıcı yiyeceklerden biridir. Ara öğünlerinizde yiyebileceğiniz bu gıdalar tok yakalama özelliğine de sahip.

Author: Sercan Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir