Zelenskiy’den Odessa limanına akın ile ilgili açıklama

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Odessa limanına yönelik taarruza ait yaptığı açıklamada Rusya’yı suçlayarak, “Rusya ile bir tıp diyaloğa, bir tıp mutabakata gereksinim olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli” dedi.

Zelenskiy, atağa ait yaptığı açıklamada, “Odessa limanına Rusya’nın füze saldırısı, küçümseyici bir taarruzdur. Birebir vakitte Rusya’nın siyasi durumlarına da bir darbe oldu. Rusya ile bir çeşit diyaloğa, bir çeşit mutabakata muhtaçlık olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli. İşgalciler artık kimseyi aldatamaz. Bu taarruz sonucunda Odessa Sanat Müzesi binası da hasar gördü. Rus barbarlığı bizi zaferimiz için muhtaçlık duyduğumuz silahları elde etmeye daha da yaklaştırıyor” dedi.

BLINKEN: MUAHEDEYİ BALTALIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kelam konusu akının yapılan muahedeyi baltaladığını belirterek, “ABD, Rusya’nın Odessa limanına yaptığı saldırıyı şiddetle kınıyor. Atak, Rusya’nın besin tedarik uğraşlarını ve Ukrayna’nın ihracatı kapsamında dün katılaşan muahedeye yönelik taahhütlerinin güvenilirliğini baltalıyor” dedi.

RUSLAR SALDIRIYI REDDETTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, akına ait Rus yetkililerle temas kurulduğunu belirterek, “Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar katiyen bu atakla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir halde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız muahededen çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi sahiden bizi de endişelendirdi” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.