Üniversiteler parti merkezine dönüştü

Üniversitelere rektör ataması AKP iktidarı boyunca tartışmaya neden oldu. Rektörlük koltuğu AKP’nin art bahçesine dönüştü. Bu durumun son örneği Maltepe Üniversitesi’nde yaşandı.

AKP‘li eski milletvekilleri, milletvekili ya da belediye lider adayları rektör koltuğuna oturtuluyor. AKP’li milletvekillerinin eşleri ya da kardeşleri de bu atamalardan nasipleniyor. Hala AKP’li 15 isim rektör olarak vazife yapıyor. En son AKP eski milletvekili, Maltepe Belediye lider adayı ve Basın İlan Kurumu İdare Konseyi Lideri Prof. Edibe Sözen, Maltepe Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

AKP Yozgat milletvekili adayı Metin Aksoy, iki yıl evvel Selçuk Üniversitesi’ne, AKP eski Adana milletvekili Necdet Ünüvar da Ankara Üniversitesi rektörlüğüne getirildi.

İŞTE O İSİMLER

AKP’nin milletvekili adayı Ömer Çomaklı, 2016’dan beri Atatürk Üniversitesi rektörü. AKP eski milletvekili, Cumhurbaşkanı’nın özel tabibi Cevdet Erdöl, 2016’da Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’ne atandı. AKP eski milletvekili Necdet Budak, Ege Üniversitesi Rektörü. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü’ne 2017 yılında atanan Mustafa Alişarlı, 2013’te AKP Samsun Terme Belediye lider adayı olmuştu. AKP eski Milletvekili ve Genel Lider Yardımcısı Nükhet Hotar, 2018’de 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektörü, AKP milletvekilli Öznur Çalık’ın kız kardeşi Aysun Karabulut. Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne AKP Konya eski milletvekili Cem Şiddetli getirildi. Kars Kafkas Üniversitesi’nde AKP Kars milletvekili adayı Hüsnü Kapu, Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nde, AKP Kütahya eski vekili Vural Kavuncu var. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde AKP Kayseri eski milletvekili Havva Talay Çalış’ın eşi Mustafa Çalış vazifeli. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 2019’dan beri AKP Van milletvekili adayı Hamdullah Şevli var.

Melih Bulu, affını istemişti

AKP’li 3 rektör vazife mühletinin sonuna geldi, biri vazifesinden alındı, biri de istifa etti. AKP İstanbul milletvekili adayı Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Büyük protestolar üzerine istifa etti. Bu vazifeye daha evvel de AKP Eskişehir milletvekili Emine Parıltı Günay’ın kardeşi Mehmed Özkan getirilmişti. 2018’de Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Suat Cebeci, AKP’den Sakarya milletvekili adayı olmuştu. AKP Ankara eski milletvekili Aşkın Asan, Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü yaptı.  Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakan Yardımcılığı da yapan Asan, en son Endonezya Büyükelçisi oldu. 2017 yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne atanan AKP Şanlıurfa eski milletvekili Mazhar Bağlı, 2020 yılında misyonundan alındı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.