Türkiye’nin el koyduğu sav edilmişti: Rus gemisinin akıbeti muhakkak oldu

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, geçtiğimiz gün Türkiye’nin, Ukrayna’nın tahıl taşıdığını öne sürdüğü Rus bandıralı Zhibek Zholy yük gemisine el koyduğunu tez ederek “Gemi şu anda limanın girişinde duruyor, gemi Türkiye gümrük yetkilileri tarafından alıkonuldu” diye konuşmuştu.

Tahılın kime ilişkin olduğu tahılların üzerinde belirtilmemiş olduğunu söyleyen üst seviye bir yetkili, “Talep üzerine Zhibek Zholy isimli gemi Karasu açıklarında durduruldu. Argümanlar etraflıca araştırılıyor” dedi.

Kiev, Moskova’yı Rus kuvvetlerinin işgallerinin şubat ayında başlamasından bu yana ele geçirdiği bölgelerden tahıl çalmakla suçlamıştı. Kremlin daha evvel Rusya’nın Ukrayna tahılı çaldığı tezlerini yalanlamıştı.

Reuters’e konuşan Türk yetkili, Türkiye’nin bahisle ilgili olarak Rusya, Birleşmiş Milletler ve üçüncü taraflarla temas halinde olduğunu söyledi.

Pazar günü, Reuters muhabirleri geminin, Sakarya’nın Karasu limanında kıyıdan yaklaşık 1 km açığında demirlediğini gördü. O sırada, gemide yahut yakınındaki öbür gemilerde rastgele bir hareketlenme göze çarpmamıştı.

Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ukrayna ulusal televizyonuna yaptığı açıklamada, geminin akıbetinin bugün yapılacak müfettişler toplantısında belirleneceğini ve Ukrayna’nın tahıllara el konulmasını umduğunu söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.