TESK: Okul kantinlerindeki kira artışı yüzde 25 ile sonlandırılsın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, yeni eğitim-öğretim yılında okul kantini kiralarındaki artışların başta kantinci esnafı ve öğrenciler olmak üzere herkesi olumsuz etkilediğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı ve valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeli” sözünü kullandı.

Palandöken, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumuna bağlı yaklaşık 20 bin kantinci esnafı olduğunu açıkladı.

Yeni eğitim-öğretim yılında okul kantini kiralarındaki artışların başta kantinci esnafı ve öğrenciler olmak üzere herkesi olumsuz etkilediğini vurgulayan Palandöken, “Okul kantini ihalesi devri içinde yüksek talebin de tesiriyle kantinlerin kiralarında büyük bir artış kelam konusu. Ulusal Eğitim Bakanlığı devreye girerek bu yıl okul kantin kiralarını artırmamalı. Okul kantinlerinde kiraların yüksek oranda artması esnafın maliyetini artırdığı üzere satılan eserlerin fiyatına da artırım olarak yansır. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, öğrencilerin okul kantinlerinden rahatlıkla yiyecek-içecek alabilmesi ve salgında 2 yıl kapalı kalan kantincilerin rahat bir nefes alabilmesi için bu yıl kiraların artmaması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla konutlardaki kira artışları yüzde 25 ile sonlandırılmıştı. Okul kantinlerinde bu sonun uygulanmaması esnafı sıkıntı durumda bırakacak. Artan kiralarla eserlerde maliyet artışı yaşanırken bu durum öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin cebini etkileyecek. Bildiğiniz üzere aslında besin eserlerinde fiyat artışı enflasyonu körükleyen en kıymetli etken. Öte yandan biriken borçlar ve pandemide zayi olan eserlerin bedelleri derken kantinci esnafı güç durumda.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.