Tarihi Liman Han’ın onarımı tamamlandı

İTO Lideri Şekib Avdagiç, “Liman Han İstanbul’un ticaretinin, özellikle dış ticaretinin formlandığı hanlardan biri olmuştur. Biz onarım sonrası, buraya Odamızın öbür iki ayağını yani kültür ve eğitimi de ek ettik” dedi.

Eminönü Yalı Köşkü Caddesi’nde Türk mimarisinin yüz akı mimar Vedat Tek imzalı Liman Han (ilk ismi Mes’adet Han – memnunluk ve bahtiyarlık yeri), 2.5 yıl süren onarım çalışması ile yıkılmaktan kurtarıldıktan sonra kapılarını tekrar açtı. İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya nazaran, 1900’lerin başında inşa edilen ve periyodunun tüm özelliklerini barındıran şaheser niteliğindeki Liman Han, Müdafaa Kurulu’nun onayladığı onarım projesi ile uzmanlar eşliğinde İTO tarafından yine ayağa kaldırıldı. Bir periyot makûs yer sebebiyle boğaz tarafına kayan ve bu sebeple tehlike oluşturan tarihi han, ön cephesi ve bedelli çini, mermer, ahşap doğrama ve demir ferforjeleri ile dikkati çekiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Lideri Şekib Avdagiç, tarihi Liman Han’ın ön cephesini, tıpkı Barselona’daki, Paris’teki binalar üzere motamot koruma ettiklerini söyledi. Avdagiç, “Hem dış duvarını hem de içindeki tarihi ögeleri koruyarak, ulusal mimari akımının öncüsü mimar Vedat Tek’e karşı vefa borcumuzu ödüyoruz” sözünü kullandı.
İTO Lideri Avdagiç, “Mülkiyeti İTO’ya ilişkin olan Liman Han’ı kelam verdiğimiz üzere dünyanın nadide bir kültür-sanat ve araştırma yeri haline dönüştürüyoruz. Tarihi han, İTO’nun onarımdaki ustalığının bir eseri olmakla kalmayacak, artık ilim ve kültür hayatımıza hizmet edecek faaliyetlere de mesken sahipliği yapacak” dedi.

Liman Han’ı tekrar mesadet, memnunluk yeri haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Avdagiç, şunları söyledi: “Bu bina, eğitim ve kültür birimlerimizle şenleniyor. Çabucak giriş katta, Kitap İstanbul ismini verdiğimiz, yayınlarımızın satışa sunulduğu mağazamız yer alacak. Yan tarafında Cemile Sultan Kafemiz bulunacak. Asma katta, İTO yayınlarımız sergilenecek. Birinci katta ise kütüphanemizi yine açıyoruz. Dersaadet Kütüphanesi ismini verdiğimiz burada, ticaret ve iktisat yayınlarımız, koleksiyonlarımız yer alacak. İkinci katta ise İTO’nun elinde bulunan ve topladığı az İstanbul yapıtları teşhir edilecek. Üçüncü ve 4. katlarımızda, tarafımızdan kurulan İTO Stratejik Araştırmalar Merkezi yer alacak.”

Avdagiç, Liman Han’ın hem ticaret, hem kültür, hem de eğitim hayatımız için kıymetli bir eser olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Bu üç sözcüğü bilhassa birbiri arkasına zikrettim. Zira bu yıl, 140’ncı yılını kutladığımız İTO, üç sac ayak üzerine kurulmuştur. Birincisi ve ana vazife alanımız; ismimizin gereği ticarettir. İkincisi eğitimdir ki, kuruluşumuzun sonraki gününden itibaren mesleksel eğitimle kendimizi görevli saydık ve Sultanahmet Ticaret Mektebi’ni himayemize aldık. Üçüncüsü ise kültürdür, kitaptır. Tekrar, açılışımızdan 3 yıl sonra matbaa kurup kültür hayatımızı zenginleştiren kitap ve mecmua yayıncılığına başladık. Bugün açılışını yaptığımız Liman Han ise İTO’nun bu üç özelliğini uhdesinde barındıran tek yapıttır. Liman Han, açıldığı günden beri kıymetli tacirlere mesken sahipliği yapmıştır. İstanbul’un ticaretinin, özellikle dış ticaretinin formlandığı hanlardan biri olmuştur. Biz onarım sonrası, buraya Odamızın başka iki ayağını yani kültür ve eğitimi de ek ettik.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.