Tanınan oyunlar, kullanıcı bilgilerini çalıyor

Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının epey artması, siber saldırganları da harekete geçirdi. Bilhassa 2020 yılında yapılan siber akın sayılarında rekor artışlar yaşanmıştı.

Koronavirüsle artışa geçen siber akınlar, günümüzde de ağır bir biçimde devam ediyor.

Hedefte tanınan oyunlar var

Kaspersky, global olarak hassas bilgileri toplayan ve en tanınan oyunlardan kimilerini taklit ederek yayılan berbat hedefli yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcı sayısının, yılın birinci yarısında 2021’in birinci yarısına nazaran yüzde 13 arttığını duyurdu.

AA’da yer alan habere nazaran, emniyetli olmayan kaynaklardan fiyatsız olarak yeni oyunlar indirmeye çalışan oyuncular; makûs maksatlı yazılımlarla karşılaşırken, oyun hesaplarını ve paralarını kaybetti.

1 Temmuz 2021-30 Haziran 2022’ye kadar olan müddette Kaspersky güvenlik tahlilleri, 28 oyun yahut oyun serisini taklit eden yaklaşık 92 bin makus emelli yahut istenmeyen eşsiz evraktan etkilenen 384 binden fazla kullanıcı tespit etti.

Aynı periyotta Türkiye’de 7 bin 906 tekil kullanıcı, 5 bin 492 makus maksatlı ve istenmeyen evraktan etkilendi.

Korsan oyunlar tehlike saçıyor

Bu, bilhassa oyunun epey değerli olduğu ve oyuncunun sağlam olmayan sitelerde oyunun fiyatsız bir kopyasını bularak paradan tasarruf etmek istediği durumlarda geçerli.

Ancak oyuncular bu durumda legal sürüme para vermeye kıyasla çok daha fazlasını kaybediyorlar.

Örneğin birçok makus hedefli belge, aygıtlara bulaşarak oyun hesaplarına giriş bilgilerini, banka bilgilerini ve hatta kripto cüzdan datalarını çalıyor.

Saldırganlar, makus emelli evrakları yaymanın yanı sıra oyunları kullanarak yeni kimlik avı sayfaları oluşturmaya ve yaymaya devam ediyor.

Kaspersky uzmanları birinci sefer, oyunculara saldıran yeni bir kimlik avlama şeması keşfetti. CS:GO, PUBG ve Warface için oyun içi mağazaların arayüzünü taklit eden dolandırıcılar, uydurma sayfalar oluşturarak potansiyel kurbanlara çeşitli silah ve yapıtlardan oluşan düzgün bir cephaneliği fiyatsız olarak sunma vaadiyle geliyor.

Hediyeyi almak için oyuncuların Facebook yahut Twitter üzere toplumsal ağ hesapları için giriş bilgilerini girmeleri gerekiyor.

Hesapları ele geçirdikten sonra saldırganların kart detayları için ferdî iletilerde arama yapmaları yahut kurbanın çeşitli arkadaşlarından para istemeleri, inançlarını ve dikkatsizliklerini suistimal etmeleri çok büyük mümkünlük.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.