Site aidatları kiralarla yarışıyor

Site aidatları 2020’de ortalama yüzde 20 ila 27, 2021’de ise yüzde 20 arttı. Fiyatlar tavan yaptı.

Sitelerdeki 100 metrekarelik daireler için ortalama 500-600 lira aidat ödeniyor. Merkezi yerlerde ise fiyatlar tam anlamıyla uçtu. Yapılan bir araştırmaya göre aidat ödemelerinde en pahalı ilçe Beşiktaş. Açık-kapalı yüzme havuzu, süs havuzları, Spor salonu, hamam, sauna gibi sosyal donatları olan sitelerde aidatlar bin 350 liradan başlıyor, 4 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

Üstelik pandemi sürecinde bu tesislerin çoğu kapalı olsa da aidat tutarları düşmedi. Peki neredeyse kira gibi olan bu rakamlara karşı tüketiciler ne yapabilir? Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu site genel kurullarını işaret etti.

“Aidattan şikayet eden insanların ilk yapması gereken genel kurullara katılmak. Genel kurullara katılmıyor özellikle çok bağımsız bölümü olan sitelerde katılmıyorlar sonra şikayet ediyorlar. Katılsınlar lüks yapılabileceklerini düşündükleri bir takım harcamalara da muhalefet şehrlerini koysunlar. Sulh hukuk mahkemelerinde de o harcamlarla ilgili haklılıklarını öne sürebilirler.”

Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı’ya göre ise site tesisleri profesyonel ellere teslim edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir