Sırbistan LGBT’ye karşı ayaklandı: Klasik bedelleri korumak için gayret edin

Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 50 bin kişi, LGBT üyelerinin 12-18 Eylül tarihlerinde Belgrad’da düzenlenmesi planlanan LGBT aktifliği Europride’a karşı reaksiyon yürüyüşü düzenledi. Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi ofislerinin önünden yürümeye başlayan göstericiler, kent merkezinin sokaklarını geçtikten sonra Saint Marko Kilisesi’nin önüne geldi.

Çocuk otomobilleriyle yürüyüşe katılan kalabalık klasik bedellerin korunması ve toplumun cinselleştirilmesine bir son verilmesi davetinde bulunuyor.

Piskopos Nikanor, LGBTIQ+ nüfusuna karşı silahlı çaba daveti yapıyor. Eylül’de Belgrad’da düzenlenecek EuroPride’a katılacaklar için yaptığı açıklamada “Böyle bir şeyi organize eden ve buna katılan herkesi lanetleyeceğim. Bu kadarını yapabilirim. Bir silahım olsaydı kullanırdım, elimde olsa o gücü kullanırdım lakin yok.” açıklamasında bulundu.

Sırp Ortodoks Kilisesi, piskoposun açıklamalarına reaksiyon göstermezken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Piskopos Nikanor’un açıklamaları için “Kendine ve kilisemize hakaret ettiğini, kilisemizi küçük düşürdü” tabirlerini kullandı.

Toplanan kalabalık, “Batı’nın eşcinsel geçit merasimi ve işgali istemiyoruz!”, “Kutsal yerlerden vazgeçmeyiz”, “Elinizi çocuklarımızdan çekin” yazılı pankartlar taşıdı.

En büyük muhalefet protestosu

Sırp sağ muhalefet partisi Dveri’nin önderi Bosko Obradoviç, yaşanan gelişmeleri “Belgrad’da son yıllarda düzenlenen ve eski hükümetten hiç kimse tarafından denetim edilmeyen en büyük muhalefet protestosu” olarak nitelendirdi. Tüm çok sağ partiler olayı kınayarak yasaklanmasını istedi.

Kilise Piskoposu şovlarda en önde yer aldı

Halkın yüzde 80’i Ortadoks Hristiyan olan muhafazakar Balkan ülkesi Sırbistan’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nden Banat Piskoposu Nikanor ise kilisenin önünde vatandaşlara hitap etti.

Euro Pride iştirakçilerinin “Belgrad’a gelip kutsal Sırp kenti Belgrad kentini gösteriş ve saygısızlık yapacaklarını” ve “bu çeşit insanlara karşı sesimizi yükseltiyoruz” tabirlerini kullandı.

Sırbistan’da bir birinci: Eşçinsel başbakan

Halkın yüzde 80’i Ortadoks Hristiyan olan muhafazakar Balkan ülkesi Sırbistan’da bir birinci yaşandı. Devlet Lideri Aleksander Vuçiç’in başbakanlık misyonuna atadığı Ana Brnabiç, ülkenin birinci açık eşcinsel başbakanı olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.