Şimdide Yeni Bir Hastalık Keşfedildi! Yeşil Mantar…

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının bir mutasyonu olarak ortaya çıkan Yeşil mantar hastalığı, paniğe neden oldu. Akciğerlere vuran hastalık giderek yayılmaya başladı.

2019 yılında ilk olarak Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan, koronavirüs salgının etkileri hala devam ederken, ortaya çıkan koronavirüse bağlı mutasyonlu hastalıklar ciddi sağlık sorunlarına neden olmaya başladı. 

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği ülkelerden Hindistan’da, salgının etkileriyle beraber ilk olarak Kara mantar hastalığı ortaya çıktı. Enfeksiyona bağlı bu hastalık birçok kişide ciddi sorunlara neden olmuş, bazı hastaların gözleri oyularak tedavi edilmişti. Şimdide Kovid-19 geçirmiş hastalarda özellikle akciğer bölgesinde etkili olan Yeşil mantar hastalığı can kaybı yaşanmasına neden olmaya başladı. Kovid-19 aşısına rağmen bazı kişilerde görülen yeşil mantar hastalığı, paniğe neden olmaya başladı. 

Hindistan’da 40 milyondan fazla kişiyi etkileyen ve hastanın gözünün kör olmasına ve ölümüne kadar ilerleyen bu hastalık, yeni bir tehlikeye dikkat çekti. The Guardian Gazetesi’nde yer alan haberede, ortaya çıkan diğer mantar enfeksiyonlarının da insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekildi. Mantar enfeksiyonlarının toprakta, suda havada, dışkıda ve insan derisinde oluşabildiğine dikkat çeken İngiliz basını, bağışıklık sisteminin zayıflığının bu hastalıkta etkili olduğuna dikkat çekti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNDEN YAKALIYOR

Kovid-19 salgını geçirenlerin bağışık sistemlerinin zayıflamasını bekleyen bu hastalık, oldukça tehlikeli sonuçlara neden oluyor. 

SIVI ALINARAK TESPİT EDİLİYOR

Kara mantar olarak isimlendirilen enfeksiyon hastalığı içerisinde, en tehlikeli tür olarak belirtilen ‘aspergillosis’ yani yeşil mantar enfeksiyonu yer alıyor. Ciddi sorunlara neden olan yeşil mantar hastalığı, kara mantarın aksine yüz ve göz çevresinde değil direk akciğerlerde etkili olamaya başlıyor.

 Koronavirüs salgınına yakalanmış hastaların, birçoğu ciğerlerde meydana gelen tahribatla uğraşırken, yeşil mantar kendini belli etmeden sinsice ilerliyor. Hastalığın teşhisi için akciğerden sıvı alınması gerekiyor ancak bu da sağlık sisteminin çökme aşamasına geldiği pek çok bölgede mümkün olmuyor. Bu nedenle hastalığın teşhis edilme oranını düşürüyor.

yeşil mantar hastalığı

BAKTERİDEN DAHA ÖLÜMCÜL

Dr. Darius Armstrong-James, Londro’da verdiği mantar enfeksiyonu derslerinde Yeşil mantar hastalığı hakkında, ‘Akciğerler virüs nedeniyle daha çok hasar aldıkça, mantar enfeksiyonlarına yakalanma ihtimali artıyor. Mantar enfeksiyonlarının en büyük sorunu ise bakteriyel enfeksiyonlara göre çok daha ölümcül. Teşhis ve tedavi edilmesi ise oldukça güç’ açıklamışın da bulundu.

SALGIN CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak Manchester Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. David Denning, yeşil mantar hastalığının oldukça ciddi bir enfeksiyon hastalığı olduğuna değinerek, ‘Hastalığın teşhisinde bazı kişiler akciğerden sıvı almak istemiyor. Bunun yoğun bakımda işlemi gerçekleştiren kişiler için Covid-19 riskini artıracağını düşünüyorlar. Kara mantar enfeksiyonu oldukça belirgin. Hastaların yüzlerinde siyah bir alan oluyor, gözlerini kaybediyorlar. Ancak yeşil mantar enfeksiyonu olan bir hastanın zaten Covid-19 nedeniyle akciğerleri kötü durumda. Bu hastalar kaybedildiğinde direkt olarak corona virüsüyle ilişkilendiriliyor’ uyarısında bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir