Şeker Hastalığına İyi Gelecek 7 Bitki

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir? Bunların herhangi bir zararı var mıdır? Nasıl kullanmak gerekiyor? Dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını sizler için hazırladık…

Şeker hastalığı (diyabet) tehlikeli bir hastalıktır. Son zamanlarda ortalama diyabet yaşının nasıl 20’li yaşlara kadar düştüğü belirlenmiştir. Bunun nedeni, yaşadığımız hareketsiz yaşam tarzı, işte ve evdeki strestir. Bu ciddi bir endişe konusudur ve göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden, çok geç olmadan kan şekeri seviyenize dikkat etmeye başlamakta fayda vardır. Bunu yapmanın akıllıca yollarından biri, tıbbi doğal ilaçlar/bitkiler kullanmaktır. Bu yüzden şeker hastalığına iyi gelen bitkileri öğrenmek faydanıza olacaktır.

Şeker hastalığı toplumumuzda en sık görülen sağlık problemlerinden birisidir. Birçok hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığının da doğal yöntemlerle tedavisi mümkün. Doğal yöntemler denilince elbette ki ilk akla gelen otların kullanımıdır. Nitekim çoğu ilacında ana maddesi bu şifalı otlardır. Hal böyleyken bu doğanın bizlere sunduğu bu mucizevi hediyeden neden yararlanmayalım ki? Otların yararları saymakla bitmez ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğru kullanımdır. Hangi otun hangi hastalıkta kullanılması gerektiği konusunun bilinmesi hayati önem taşımaktadır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi şeker hastalarına da şifa olan bitkiler mevcuttur. Biz de şeker hastalığına iyi gelecek 7 bitkiyi araştırdık…

Tip 2 diyabet, şeker hastalığının bilinen en yaygın türüdür. Şeker hastalığı, kandaki glukoz miktarı artarken vücudun yeterli insülini üretememesi veya insülin üretme sürecinin doğru işlememesinden kaynaklanır. Yani, kandaki glukoz enerjiye çevrilip yakılacağı yerde kanın içinde kalmaya devam eder.

Bu tip şeker hastalığını engellemek için, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz tavsiye edilir. Ancak daha fazlasını yapmak isterseniz, tip 2 diyabete iyi gelecek bazı bitkileri öğrenmenizde fayda vardır.

Bu bitkilerin tıbbi tedavi yerine geçmeyeceğini unutmayın. Bunlar yalnızca vücudunuza takviye yardım yapmanızı sağlayacak yöntemlerdir.

1- Zerdeçal

Şeker hastalığı için faydalı bitkiler listemizdeki ilk madde, zerdeçaldır. Ayurvedik sağlıklı yaşam sisteminde zerdeçal pek çok faydalı özelliği sayesinde geniş bir yere sahiptir.

İltihap karşıtı yapısı sayesinde kalp hastalıkları ve artrit için de zerdeçal tavsiye edilir. İçindeki aktif bileşen olan kurkumin sayesinde kandaki şeker seviyesini düşürür.

Kandaki glukoz miktarını azaltmak ve diyabetin diğer etkilerinden kurtulmak için tek yapmanız gereken her gün az miktarda zerdeçal tüketmektir.

2- Zencefil

Şeker hastalığı için faydası olan bir diğer bitki ise zencefildir. Zencefil, soğuk algınlığından tutun da şeker hastalığına kadar her şeye iyi gelir. 

Bu kök bitki hakkında yıllardır sürdürülen araştırmaların pek çoğu, zencefilin tip 2 diyabet hastalığına iyi geldiğini göstermiştir.

Bu faydalı bitkiden en etkili biçimde yararlanmak için yapmanız gereken: 1/2 çay kaşığı (2g) toz zencefili 8 hafta boyunca her gün aç karnına, yanında başka bir şey yemeden tüketmektir.

İltihap karşıtı özelliği sayesinde bu bitki, şeker hastalarında göz problemlerine de yol açan iltihaplanma sorununa iyi gelir.

3- Tarçın

Yedikten sonra glukoz emilimini azalttığından, tarçın da kandaki şeker seviyesini sabitlemeye yardımcı olur.

İki farklı türü bulunan tarçının glukoz seviyesini düşürmeye yarayan türü Kasia’dır. Bu tarçın çeşidini tüketirken de dikkatli olmakta fayda vardır; çünkü uzun vadede çok miktarda Kasia tüketmek karaciğere zarar verebilir.

Bu nedenle yan etkilere maruz kalmadan günlük olarak tarçın yemek isteyenlere Seylan türünü tavsiye ediyoruz.

Aksi takdirde, haftada 1 veya 2 kere Kasia da tüketebilirsiniz.

4- Siyah Köri

Tip 2 diyabet ile mücadele eden bir diğer bitki, siyah köridir.

Siyah köri çekirdekleri;

Kandaki yağı azaltır.

İltihap ve bakterilerle savaşır.

Kalp ve karaciğer sağlığınızı korur.

Siyah köri tüketildiğinde kandaki şeker oranı %50’ye kadar düşürülebilir.

5- Aloe Vera

Bu bitkinin güneş yanıklarını geçirmekten, yaraları iyileştirmekten veya saçlarınızı UV ışınlarından korumaktan tutun da kilo vermeye ve tip 2 diyabeti önlemeye kadar pek çok yararı vardır.

Aloe vera açlık kan şekeri seviyesini düşürür.Bu bitkiden en etkili şekilde yararlanmanız için, günlük olarak az miktarda taze aloe vera suyunu tavsiye ediyoruz.

Aloe vera suyunu içeceklerinize veya salatalık ve limon ile birlikte suyunuzun içine ekleyebilirsiniz.

6- Berberin

Kandaki yağ ve şeker oranını azaltmak gibi bir çok faydası olan bu bitki özünü daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu bitki iltihabı da azaltmaktadır.

Yine de, fazla tüketildiği taktirde yan etkilere sebep olacağından dikkatli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. En sık karşılaşılan yan etkileri ise karın ağrısı ve şişkinliktir.

Bu bitkiyi kullanmak istiyorsanız, bir hafta deneyip vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

7- Yabanmersini Yaprakları

Daha önce yaban mersini meyvesinin şeker hastalığı için faydalı olduğundan bahsetmiştik. Diğer bir alternatif ise, yaban mersini meyvesinin yapraklarından çay yapıp tüketmektir. Çayı içtikten sonra glukozun ve kan şekeri seviyenizin azaldığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir