Samsung televizyonlarda konsol olmadan oyun oynanabilecek

Samsung, 2022 yılında piyasaya sürdüğü televizyonlar için Gaming Hub isminde bir güncelleme yayınladı. Yeni güncelleme ile Samsung’un 2022 Akıllı TV’leri Xbox, Google Stadia, GeForce Now’a erişimi mümkün hale getirdi. Firma tarafından yapılan açıklamaya nazaran yakında Amazon Luna takviyesi de eklenecek.

Samsung’un bu güncellemesi ile platform fark etmeksizin bütün bulut oyun servisleri aracılığıyla rastgele bir oyun konsolu yahut bilgisayara gerek kalmadan oyun oynanabilecek. 

Gerçek bir oyun tecrübesi sunmak için Bluetooth kulaklıkla ve kablosuz oyun kolları direkt bu TV’lerle eşleştirilebiliyor. Kullanıcılar dilerlerse fare ve klavye kullanarak da oyun oynayabiliyor. Ayrıyeten oyun açıkken Twitch, YouTube ve Spotify’a erişilebiliyor. Bu sayede art planda müzik oynatılabiliyor.

Gaming Hub tecrübesi, Samsung’un TV’lerinin Tizen Linux tabanlı işletim sisteminde çalışması sayesinde mümkün oluyor. Samsung, 2022 TV’lerinde ve monitörlerinde, evvelki modellere kıyasla gecikmede %30’luk bir güzelleşme sağlayan “daha süratli kod çözme ve optimize edilmiş arabellek denetim teknolojisi” de bulunduğunu söylüyor. Güncelleme 2022 Neo QLED 8K, Neo QLED 4K, QLED’ler ve 2022 Akıllı Monitör Serisi için yayınlandı. Yeni güncelleme tüm dünyadaki kullanıcılara kademli bir biçimde sunulacak.

BULUT OYUN (CLOUD GAMING) NEDİR?

Cloud gaming ya da Türkçesiyle “bulut oyun”, uzaktaki grafiksel süreçler için daha güçlü bir bilgisayarda çalışan oyunu, bir akış halinde size sunması ve oyun esnasında yaptığınız hareketleri bu bilgisayara aktarması olarak tanımlanıyor. Daha anlaşılır bir tabirle uzaktaki güçlü bir bilgisayarda açılan oyun kullanıcıların internete bağlı Bilgisayar, TV yahut telefon üzere aygıtlarla denetim edilebiliyor. Bu sayede güçlü donanıma sahip olmadan yüksek çözünürlüklü oyun oynama imkanını her platformdan edinilebiliyor. Türkiye’de en tanınan bulut oyun servisleri olarak Geforce Now ve Xbox Game Pass öne çıkıyor. Amazon Luna ve Google Stadia ise  ülkemizde şimdi kullanılmıyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.