Rusya doğuda kaybediyor: Kiev’den sonra Donbas’ta da bozgun

Kiev’de bozguna uğrayan, amaç küçülterek ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde ağır kayıplar veren ve ilerleme kaydedemeyen Rus güçlerinin başarısızlığı, Rus medyası tarafından eleştirilmeye başlandı. Devlet Lideri Vladimir Putin ve idaresine verdiği dayanakla tanınan Rusya 1 televizyonu muhabiri Aleksandr Sladkov, toplumsal medya hesabından yayımladığı bir görüntüde Rus ordularının Ukrayna kuvvetleri üzerinde üstünlük sağlayamadığını açıkladı. Ukrayna kaynakları, Rus ordusunun evvelki gün Luhansk bölgesindeki kasabaları 22 sefer bombaladığını duyurdu. Buna karşı Rus güçlerinin hava saldırısının akabinde Bilohorivka ve Shypylove kasabalarına gerçekleştirdiği 15 askeri taaruz Ukrayna güçleri tarafından püskürtüldü. Açıklamada, direniş sırasında Rus güçlerine ilişkin bir uçaksavar füze sistemi, dokuz tank, üç topçu sistemi, 25 kesim zırhlı savaş ekipmanının imha edildiği kaydedildi.

UKRAYNA AMAÇ BÜYÜTTÜ

Öte yandan Rus güçlerinin başarısız hücum teşebbüslerini püskürten ve Batı tarafından önemli halde desteklenen Ukrayna amaç yükseltti. Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, Batılı müttefiklerinin vaad ettiği askeri mühimmatları göndermeleri halinde Rus güçlerini ülkeden büsbütün atabileceklerini tez etti. Savaşın birinci aylarında Ukrayna için zaferin, Rus kuvvetlerinin 24 Şubat’tan evvel işgal ettikleri mevzilere geri çekilmesi olarak kabul ettiklerini belirten Kuleba, Donbas bölgesinde elde edecekleri zaferin akabinde ülkenin güney bölgelerinden de (Herson, Kırım) Rus güçlerini püskürtebileceklerini ve tam bağımsız Ukrayna için savaşabileceklerini vurguladı.

Odessa’ya bombalı bildiri

Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz tesirleri dünya genelinde hissedilirken, besin krizi kaygılarının olduğu sırada Rusya’dan tehlikeli bir atılım geldi. Rus güçleri, Avrupa Birliği (AB) Kurul Lideri Charles Michel’in ziyareti sırasında, Ukrayna’nın tarım ihracatının kritik geçiş noktası olan Odessa Limanını vurdu. Euronews’in haberine nazaran Michel, ziyareti sırasında, bilhassa Odessa limanında Rus ablukası nedeniyle ihraç edilemeyen tahılların gerekli yerlere ulaştırılamaması halinde oluşabilecek krizlere dikkat çekti. Kurul Lideri, Odessa’dan attığı bir tweette limanda bekletilmek durumunda kalan tahılları gördüğünü belirtti. Taarruzda bir kişi ölürken 5 kişi de yaralandı. Savaşın Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’da bulunan pek çok ülke için besin krizini tetiklemesinden kaygı duyuluyor. Odessa’yı bombalayarak bildiri verdiği düşünülen Rus güçleri ise, emelleri uğruna besin krizine sebebiyet vermekle eleştiriliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.