Musk’ın kara deliği Twitter: Yüzde 20’si düzmece çıktı

Kamuoyunun meydanı fonksiyonunu gören Twitter’ın bir kişi tarafından para karşılığı satın alınması önemli tartışmalar doğurdu. Twitter’daki tekelleşmenin dijital zorbalığın güçlenmesi manasına geleceği tartışmaları yalnızca kamuoyunda değil dünya finans, siyaset ve hatta global güvenlik etraflarında de konuşulur oldu.

Twitter’ı satın alma kararından vazgeçen Elon Musk, daha evvel attığı ve gizemli bir vefata kurban gidebileceği bildirisi veren tweetle bu çevreler tarafından kıskaca alındığı savlarının güçlenmesini sağladı.

Musk daha sonra aldığı bir kararla Twitter’ı satın alma fonksiyonunu şimdilik ‘askıya aldığını’ duyurdu. Piyasalar Musk’ın şirketi almaktan vazgeçtiğine inanıyor.

KELAMDA SEBEP SPAM HESAPLAR

Musk’ın satın almadan vazgeçmesinin görününür sebebinin ise Twitter’daki spam, bot ve düzmece hesaplar olduğu tarafında bir hava hâkim. Ama Musk cephesinden katılık taşıyan bir tabir yok.

webtekno’dan Ümit Kılınç’ın haberine nazaran, Twitter hesabından paylaşım yapan Musk, Twitter’ın sahte/spam/bot hesapların %5’inden daha azını oluşturduğu açıklamasına güvenmediğini göstermişti.

Sonrasında kendi takımıyla Twitter’daki bot hesapların oranını tespit edeceğini paylaştı ve herkesi bu sürece davet etti. Elon Musk’ın davetinin akabinde bugün, bu mevzuda büyük bir sonuç elde eden bir rapor paylaşıldı.

YÜZDE YİRMİ DÜZEYLERİNDE

SparkToro ve Followerwonk tarafından ortak yapılan bir çalışma, son 90 gün içinde faal olan 44.058 adet herkese açık Twitter hesabını ele aldı ve bot hesap ile gerçek hesap ortasındaki oranı ortaya koydu.

Bilgisayar tarafından otomatik ve rastgele seçilen hesapların %19,42’si sahte/bot hesap çıktı.

SparkToro’nun rastgele seçilen 44 bin 58 hesaptan oluşan bilgi setinin yanı sıra Twitter’ın ve Elon Musk’ın takipçileri de incelendi.

26 MİLYONUN YÜZDE 23’Ü UYDURMA OLABİLİR

Çalışma sonucunda Twitter’ın her 100 takipçisinin 16’sı uydurma olurken, Elon Musk’ın hesabını takip eden 26,8 milyon hesabın %23,42’sinin geçersiz olabileceği ortaya kondu.

Bu sayılar yalnızca son 90 günde faal olan hesaplardan oluşurken, bu hudut kaldırılınca Elon Musk’ın takipçilerinin %70,23’ünün uydurma olabileceği ortaya kondu.

Twitter, 2021’in son çeyreğine ait paylaştığı raporunda Twitter’daki toplam bot/sahte hesapların sayısının, toplam Twitter kullanıcılarının %5’ini oluşturduğunu açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.