Müellifin 68 yıl evvelki seyahatini onun aracıyla tekrarlıyor

İsviçreli Bernard Naef, 1953-1954 yıllarında arabasıyla Cenevre’den başlayıp 9 bin 500 kilometrelik yolu katederek Hindistan’a ulaşan müellif Route Nicolas Bouvier’den esinlenerek birebir araçla başlattığı seyahatinde Erzurum’a ulaştı. Üç günlük ortanın akabinde yine yola çıkan Naef, seyahatini Yeni Delhi’de sonlandıracak.

İsviçreli gezgin, muharrir, fotoğraf editörü ve fotoğrafçı Route Nicolas Bouvier, 1953-1954 yıllarında 1948 model aracıyla Cenevre’den başlayıp Yeni Delhi’de sona eren çeşide çıktı. Türkiye’de Karadeniz’in kıyı kentlerini geçerek Trabzon’dan Erzurum’a giden Bouvier, 9 bin 500 kilometrelik seyahatini Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde noktaladı.

Route Nicolas Bouvier

Bouvier, devrin kuvvetli koşullarında gerçekleştirdiği gezisini ‘L’usage du monde’ (Dünyanın Yolu) kitabında anlattı. 1998’de hayatını kaybeden Bouvier’in kitabını okuyan Bernard Naef, birebir seyahati tıpkı araçla yapmaya karar verdi.

Cenevre’de elektrikli motosiklet acenteliği yapan Naef, iki yıl evvel yaptığı araştırma sonucunda Bovier’in kullandığı aracı bularak satın aldı. Aracın bakım ve tamiratını yaptıran Naef, Bouvier’in kitabında anlattığı seyahat güzergahını da otomobiline çizdirdi. Naef, 9 bin 500 kilometrelik seyahat için 3 Temmuz’da Cenevre’den arkadaşları tarafından uğurlandı.

Yazarın kitabında yer verdiği kentleri birer birer geçerek Türkiye’ye ulaşan Naef, Karadeniz kıyı kentlerini dolaşarak, Trabzon’a ulaştı. Saatte 60 kilometre kadar sürat yapabilen aracıyla Gümüşhane ve Bayburt’u geçerek Erzurum’a varan Naef, burada arabasının bakımı için mola verdi.

“ÇOK YETERLİ BEŞERLERLE TANIŞTIM”

Bernard Naef, seyahati hakkında bilgi verdi:

“Yazarın kıssasını yaşamak için araştırarak aracını buldum. Yeni sahibinden satın olarak tamir ettirerek Cenevre’den yola çıktım. Çok enteresan bir seyahat gerçekleştirdim. Çok uygun beşerlerle tanıştım. Türkiye’de mola verdiğim vakitler beşerler bana ilgi gösterdi. Türkiye’deki seyahat periyodu benim için yeterli bir periyottu. Yolun yarısındayım. Toplamda 9 bin 500 kilometre yol katederek Yeni Delhi’ye ulaşmayı hedefliyorum.”

Yazar Bovier’in kaleme aldığı kitapta yer alan bilgilerle seyahatini karşılaştıran Naef, insanların ve yolların çok büyük değişime uğradığını belirtti.

Yolculuk için 150 bin euro bütçe ayırdığını anlatan Naef, pahalılık ve maliyetler sebebiyle bütçenin artabileceğini söyledi.

4 ay sürmesini planladığı seyahati sonrası yaşadıklarını yazmayı düşündüğünü tabir eden Naef, “Şu an için bir fikrim yok. Kitap da yazabilirim ya da İsviçre’deki bir arkadaşımın ‘tiyatro şov’ yap teklifini de değerlendirebilirim. Bu bahiste şimdi bir karar vermedim” tabirini kullandı.

Bernard Naef, üç günlük molanın akabinde yine yollara düştü. Türkiye’den İran’a geçecek olan Naef, seyahatini Yeni Delhi’de sonlandıracak. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.