Mithat Sancar: Muhalefet bu tuzağı boşa çıkarırsa seçim ilk turda biter

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “AKP-MHP bloku, özellikle AKP, seçimlerde ve seçimler dışında da bir taktik izliyor. Strateji desek daha doğru olur. Bir oyun sahası kurmak, muhalefeti o oyun sahasına çekmek, oyunu kendi sahasında oynamak. Bunda başarılı olduğu zamanlar az değildir. Muhalefet bu oyun sahasına girmeyi reddettiği anda özgüveni de artıyor kendi yolunda yürüme konusunda da daha sağlam ilerliyor. Eğer bu oyun sahasına girme tuzağını boşa çıkarırsa muhalefet, Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter” şeklinde konuştu

‘HEDEFİMİZ TEK ADAM YÖNETİMİNE SON VERMEK’

Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Seçimine ilişkin ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) seçim kampanyasıyla ilgili üzerine Sancar, “Kampanyamız gayet iyi gidiyor. Sahada aldığımız hava çok iyi. Kitlemizin hedeflere odaklandığını görmekten de memnunuz. Hedeflerimiz, bu seçimler için belli. Bu iktidarı göndermek ve bu düzeni değiştirmek istiyoruz. Yani tek adam yönetimine son vermek ve yeni demokratik bir başlangıç yapmak… Bizim temel hedeflerimiz bunlardır” dedi.

‘GERÇEK ADALET, GÜÇLÜ DEMOKRASİ, KALICI BARIŞ İSTİYORUZ’

Mithat Sancar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirirken, “Birinci hedefimiz için elbette tek adam rejimini temsil eden Erdoğan’ın kaybetmesi ve onun karşısındaki adayın kazanması yani. Biz de zaten bu politik hedefimiz doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğimizi açıkladık” diye konuştu.

“Diğer hedefimize de emin adımlarla yürüyoruz” diyen Sancar, “O da şudur: Meclis’te Yeşil Sol Parti’yi en güçlü temsiliyetle taşımak. Böylece Türkiye’de demokratikleşmenin, barışın, adaletin motor gücü ve güvencesi olmak. Biz istiyoruz ki, Türkiye’de gerçek adalet, güçlü demokrasi ve kalıcı barış olsun. Bu da bizim yüksek temsiliyetle Meclis’e girmemizle mümkün olacaktır. Bu hedeflerin de güvencesi biz olacağız. Bu hedef doğrultusunda da çalışmalarımız gayet başarılı bir şekilde yürüyor” ifadelerini kullandı.

‘AKP, SEÇİMLERDE VE SEÇİMLER DIŞINDA DA BİR STRATEJİ İZLİYOR’

AK Parti’nin muhalefeti kendi belirlediği bir tartışma alanında çektiğinde başarılı olduğunu belirten Mithat Sancar, şunları söyledi:

“Sık söylediğim bir şey var. AKP-MHP bloku, özellikle AKP, seçimlerde ve seçimler dışında da bir taktik izliyor. Strateji desek daha doğru olur. Bu strateji de şudur; bir oyun sahası kurmak, muhalefeti o oyun sahasına çekmek, oyunu kendi sahasında oynamak. Bunda başarılı olduğu zamanlar az değildir AKP’nin. Şimdi bu seçimde de benzer bir kampanya yürütüyor AKP. Oyun sahasını kendisi belirliyor ve muhalefeti oraya çekmeye çalışıyor. Muhalefet o oyun sahasına girmeye meylettiği anda tereddütler yaşamaya başlıyor. Özgüven kaybı da kitleler tarafından hissediliyor. Muhalefet bu oyun sahasına girmeyi reddettiği anda özgüveni de artıyor kendi yolunda yürüme konusunda da daha sağlam ilerliyor. Eğer bu oyun sahasına girme tuzağını boşa çıkarırsa muhalefet, Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter.”

‘BENCE BAHAR DA 15 MAYIS’I BEKLİYOR’

Emek ve Özgürlük İttifakı olarak Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini hatırlatan Sancar, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesini, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda kazanmasını istiyoruz. Tercihimizi de onun için bu yönde kullandık zaten. Muhalefetin de AKP’nin çizdiği oyun sahasına ve kurduğu tuzaklara düşmemeye azami özen ve dikkat göstermesi gerekiyor. Böyle olursa 14 Mayıs akşamı bu iktidar gidecek. 15 Mayıs’tan itibaren de bu düzenin değişmesinin yolu açılacak. Hatta şöyle söyleyeyim, bu sene bahar geç geldi. Gelmedi de daha. Bir gidip bir geliyor, görünüyor kayboluyor, havalar soğuyor ısınıyor, yağmurlar geliyor. Bence bahar da 15 Mayıs’ı bekliyor. Yani 15 Mayıs günü bahar gelecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir