Mini Etekler Nasıl Moda Oldu?

Günümüzde mini etekler birçok kadının gardırobunun vazgeçilmezlerinden biri. Sezonun trendleri ne olursa olsun podyumlarda veya günlük hayatta giyen birçok kişi görebilirsiniz. Çünkü etek, modası asla geçmeyen, zamansız bir parça ve yakın zamanda modası geçecekmiş gibi de durmuyor. Ancak mini etek tarih boyu her zaman bu kadar günlük bir moda parçası değildi. Bir zamanlar kadınlar sadece uzun etekler giyebiliyordu. Peki ‘mini’ nasıl normalleşti ve popülerleşti? Gelin bir bakalım…

Kaynak: https://wwd.com/feature/miniskirt-his…

Mini etekler zamansız bir parça olarak oldukça popüler.

Ünlülerin kendisinden bile daha fazla konuşulan bir şey varsa o da giydikleri. Popüler kültür ve moda her zaman iç içe ilerliyor. Modada en çok konuşulan hep trend olan giysilerin başında da mini etekler geliyor. Günümüzde mini etekler oldukça yaygın kullanılıyor olsa da bu her zaman böyle değildi. Aslında mini eteğin oldukça tartışmalı bir geçmişi var. Peki ilk olarak nasıl ortaya çıkmışlar?

Arkeologlar ilk olarak MÖ 5400 ve 4700 yılları arasında insanların kilt benzeri mini örtüler giydiklerini düşünüyor.

Bilim insanları, mini giysiler içinde tasvir edilen bu Antik Mısır fresklerini ortaya çıkardılar. Çin’in Savaşan Devletler döneminde MÖ 476’dan MÖ 221’e kadar erkeklerin de kısa etekler giydiği bilinen bir gerçek. Mini eteğin tarihçesi neredeyse zamanın kendisi kadar eski bir hikayeye sahip olsa da, 20. yüzyıla kadar tam olarak moda olmayı başaramadı. Sonraları modern moda ile birlikte günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

1925 yılında Josephine Baker Paris’te gerçekleşen bir showdaki kostümü ile insanları şaşkınlığa uğrattı.

“Folies Bergère” performansındaki eteği ile Josephine Baker 1920’li yıllarda ilk kez mini eteği eğlence sektörüne sokma cesaretinde bulundu. Muz kabuklarından yapılmış olan kostümündeki oldukça mini olan etek dikkatleri üzerine topladı. O zamanlarda bir şeyin moda olması için tiyatrolar oldukça ön plandaydı. Yine de Mary Quant’a kadar moda sektörü mini etekle pek haşır neşir değildi.

Dame Mary Quant, 50’li ve 60’lı yılların kadın modasının önde gelen isimlerinden.

93 yaşında vefat eden İngiliz moda tasarımcısı, modada özgürlük, herkesin toplumun dayattığı değil kendini içinde iyi hissettiği şeyleri giymesi gibi konuları işliyordu. Kendisi ‘Modayı özgürleştiren kadın.’ olarak da anılıyor.

Halk arasındaki söylentilere göre amaçlarından biri kısa etekleri popüler hale getirmekti. Mini ismini çok sevdiği arabasından almıştı.

1958’de Quant o araba modelinden esinlenerek diktiği mini eteği resmi olarak modaya tanıttı. Kısalan etek boyu trendinin ortaya çıkaran Londra sokak stilinden de etkilendiğini belirtti. Böylece 50’li ve 60’lı yıllarda ön yargıyı yıkmaya doğru ilk adım atılmış odu.

Quant’ın mini etek devriminden önce eteklerde genellikle dizin altında olma zorunluluğu vardı.

Ölümü üzerine Quant’a “20. yüzyılın uluslararası alanda tanınan en iyi moda tasarımcılarından biri ve 60’ların seçkin bir yenilikçisi.” unvanları verildi.

Mini etek, ilk kez Niceleme tarafından tanıtıldığından beri birçok evrim geçirdi. Mini etekler sonunda Paris, Londra, Milano ve New York’taki podyumlarda yerini almıştı. Bunun tek öncüsü Quant değildi elbette. Moda tasarımcısı André Courrèges, showları için etek dikme denemelerine başladı ve 1964’te koleksiyonlarında, daha yüksek bel ve kısa etek uçlarına rağmen beğeni topladı.

70’lere gelindiğinde mini etekler daha da cesur ve renkli hale geldi.

Yine de çoğunlukla sadece gösteri amaçlı kullanıldığı lanse ediliyordu. Jean Paul Gaultier 1979 showunda, renkli konfeti üçgenleriyle süslenmiş eğlenceli mini etekler sergiledi. 80’lerde Amerikalı moda tasarımcıları mini eteği modanın bir parçası olarak ciddiye almaya başladılar. Perry Ellis, daha şık bir mini etek versiyonunu 1980 gösterisinde sergiledi ve eteğin sadece bir gösteride, partide ya da eğlence amaçlı giyilecek kıyafet olmadığını gösterdi. İşe giderken mini etek giymek ve resmiyet kıyafeti olarak anılma modası bu şekilde başlamış oldu.

Triko kazaklar, kuşaklı gömlekler ve ceketlerle kombinlenerek podyumlarda yerini aldı.

1988’de Michael Kors, iş dünyasından ilham alan zarif kadın giyim koleksiyonuyla Quant’ın mini etek devrimini benimsedi. Sonraları süper model Twiggy mini eteğin elçisi olarak gösterildi. 70’lerde Debbie Harry rock grubu Blondie’nin, canlı performansları ve konserlerinin çoğunda mini etek giydi.

Mini etek trendi, onları performanslar ve müzik videolarında giyen pop yıldızları Madonna ve Cyndi Lauper sayesinde 80’lerde daha da popüler hale geldi.

Elbette mini eteği ünlü yapan sadece modacılar değildi. Dönemin ünlülerinin ve Tv showlarının da oldukça katkısı vardı.

Kıyafet koleksiyonları bir yana dursun kameranın ortaya çıkışı ile birlikte çekilen ilk filmlerde bile mini etek giyen oyuncular var. Sosyeteler, ve ünlüler mini eteğin popülerleşmesine yardımcı oldu. 1968’de Jackie Kennedy, Aristotle Onassis ile evlendiğinde, kısa beyaz pileli bir Valentino elbise giyerek mini eteği ile tartışma yaratmıştı.

90’lar ise mini eteğin patladığı, hatta mini etekten başka bir şeyin ekranda olmadığı yıllardı.

Mini eteğin popülaritesinden yararlanan tek eğlence türü müzik değildi, filmler de çok geçmeden bu akıma katıldı. Julia Roberts 90’lı yıllardaki hit filmi Pretty Woman’da mikro mini bir etek ve yüksek çizmeler giydiğinde çok beğenildi.

Ayrıca 90’lı yıllar boyunca Melrose Place ve Ally McBeal gibi TV showlarının etkisi ile mini etekler çalışan kadınların gardıroplarında yer edindi.

Fransız aktris Brigitte Bardot, Roger Vadim’in 1956 yapımı “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filminde mini etek giymesi ile, bir filmde mini etek giyen ilk oyuncu olarak kabul ediliyor.

Onu takip eden birçok oyuncunun önünü açmış oldu.

2000’lere girildiğinde Paris Hilton ve Britney Spears gibi moda ikonları mini etekleri ile göz kamaştırıyordu.

Mini etekler, Britney Spears tarzının popülerleşmesi ile göbeği açık üstler ile kombinlenmeye başladı. Crop top’lar hayatımıza girdi. 

Quant’ın mini eteğe öncülük eden etkisinin farkında olarak, Birleşik Krallık’taki Royal Mail, imza tasarımına saygı duyduklarını dile getirerek onuruna bir patent verdi.

Mikro mini etekler bu sezon da trend.

Şu anki Celine direktörü Hedi Slimane, 2012’den 2016’ya kadar Saint Laurent’ı yönetirken, koleksiyonları genellikle siyah renkli mini eteklerle işlendi ve seksi bir rock’n’roll estetiği moda oldu.

Slimane, Saint Laurent’ın mini eteğini marka için modaya sokan ilk kreatif direktörü değildi. Tom Ford, 1999’dan 2004’e kadar, podyumlarda birçok mini etek sergilemişti. Bu etki hala popülaritesini koruyor.

2022 ilkbahar gösterilerinden sonra anında viral hale gelen mikro mini etekler bu sene de moda ve sonraki yıllarda da olmaya devam edecek gibi görünüyor. Mikro tarz Vanity Fair’den Id’ye kadar birçok moda dergisinin başyazısında yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*