LINK, MATIC, ETH, LTC, BTC: Haftaya Bunları Bekleyin!

Bitcoin ve altcoinler bu hafta, SEC’in düzenleyici hamleleri nedeniyle darbe aldı. Bu nedenle, önümüzdeki hafta LINK, MATIC, ETH, LTC ve BTC için neler olacağı merak edilmekte. Bu yazımızda, bu altcoinler için kritik seviyeleri belirleyen analistlerin yorumlarını aktaracağız. İşte detaylar…

LINK, MATIC, ETH, LTC ve BTC için kritik seviyeler belirlendi

Litecoin yatırımcıları geri çekildi

Analist Aaryamann Shrivasta’ya göre Litecoin fiyatı aya oldukça sert bir başlangıç yaptı. Bir buçuk aylık direnç seviyesinin aşılmasının ardından grafiklerde kırmızıya boyandı. LTC sahipleri geri adım atmaya karar verdiğinden, yatırımcılar üzerinde ortaya çıkan etki beklenenden çok daha fazla düşüş yönünde oldu. Litecoin’in 89 dolardan işlem gören fiyatı, bir haftalık süre zarfında yüzde 8’lik bir düşüş gözlemledikten sonra 90 dolar bölgesinde seyrediyor. Diğer kripto para birimlerinin çoğuna benzer şekilde, altcoin’in düşüşü, son düzenleyici baskılar da dahil olmak üzere daha geniş piyasa gelişmelerinden kaynaklandı.

Ancak, durum daha fazla gelişmeden önce bile, LTC sahipleri önlem alıyor gibi duruyor. Ayın başında, Litecoin fiyatı 95 dolara ulaştığında ve görünüşe göre 96 dolarlık kritik direnci desteğe çevirmek üzereyken, on-chain işlemler arttı. Kârdaki toplam işlem hacmi arttı ve 4,4 milyar dolar değerinde 49,6 milyon LTC ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Analiste göre genellikle, bu tür ani yükselişler potansiyel kar elde etmenin göstergesidir, ancak bu gerçekleşmeden önce yatırımcılar geri çekildi.

LINK fiyatı düzeltmeyle karşılaştı

Chainlink (LINK) piyasasında son 24 saatte yükseliş ivmesi hakim oldu ve fiyatlar dirençle karşılaşmadan önce 24 saatin en yüksek seviyesi olan 6,03 dolara sıçradı. Ancak, bu bariyerin aşılamaması LINK’in fiyatının basın saati itibariyle 5,9 dolara düşmesine neden oldu ve bu da bir önceki kapanışa göre %0,42’lik bir düşüş anlamına geliyor. Bu düşüş nedeniyle LINK’in piyasa değeri %0,52 ve 24 saatlik işlem hacmi %41,30 azalarak sırasıyla 3.073.022.662 dolar ve 93.602.292 dolara geriledi.

Ayılar 5,94 dolar destek seviyesini aşarsa, LINK’in bir sonraki olası destek seviyesi 5,50 dolar olabilir. Boğalar fiyatı yükseltirse, 6,20 dolar seviyesi bir sonraki olası direnç noktasıdır. LINK/USD 2 saatlik fiyat grafiğinde, 42,46 değerini alan ve aşağı yönlü işaret eden stokastik RSI, negatif trendin yakın vadede devam edebileceğini gösteriyor. Stokastik RSI 20’nin altına düşerse, aşırı satım koşullarına ve olası bir satın alma fırsatına işaret edebilir. Değişim oranının (ROC) güneye ve negatif bölgeye doğru hareket etmesi ve -1,05 değerini alması kötümser havayı destekliyor. Ancak, satın alma baskısı artar ve değişim oranı (ROC) pozitif bölgeye dönerse, piyasa duyarlılığında yükselişe doğru bir kaymaya işaret edebilir.

Göreceli Güç Endeksi (RSI) 43,23’tür ve LINK fiyat grafiğindeki sinyal çizgisini aşmaya çalışırken yükselme eğilimindedir, bu da negatif momentumun azaldığını gösterir. Bu hareket, alıcılar LINK’in beklentilerine güven duydukça piyasa duyarlılığında bir değişikliğe neden olabilir. LINK üzerindeki olumsuz etki, 69,21’lik bir Para Akışı Endeksi derecelendirmesiyle azalıyor. Bu, piyasanın geri dönüşünü uman yatırımcılar için iyi bir göstergedir. Bununla birlikte, güney hareketi göz önüne alındığında, LINK’in hala birkaç kritik direnç seviyesini aşması gerektiğinden, bu geri dönüş yavaş olabilir.

Bitcoin kritik destek seviyesini kaybetti

Fiyatındaki 24 saatlik düşüşe rağmen BTC, bu süre zarfında en büyük rakibi Ethereum’u (ETH) %0,96 oranında geride bırakmayı başardı. Günlük işlem hacmi de %24,27 artış gösterdi. Sonuç olarak, BTC’nin 24 saatlik işlem hacmi 14.600.947.679 dolar olarak gerçekleşti. Teknik açıdan bakıldığında, BTC’nin fiyatı son 24 saat içinde 26.200 dolarlık kilit destek seviyesinin altına düştü ve yazım zamanında işaretin altında işlem görmeye devam etti. Teknik göstergeler, kripto fiyatının önümüzdeki 24-48 saat içinde 25.270 dolarlık bir sonraki önemli destek seviyesiyle aynı şeyi yapacağını gösterdi.

9 günlük EMA çizgisi, basın zamanında 20 günlük EMA çizgisinin altında konumlandırıldı. Bu, BTC’nin fiyatının kısa vadeli bir düşüş döngüsünde olduğunun ve ilerleyen günlerde düşmeye devam edeceğinin bir göstergesiydi. BTC’nin fiyatı önümüzdeki 24 saat içinde yukarıda belirtilen 25.270 $ desteğinin altına düşerse, bir sonraki hafta 23.800 dolara düşme riski altında olacak. Ancak boğalar, 25.270 doların altına düşme ihtimalini bir alım fırsatı olarak değerlendirebilir ve bu da BTC’nin fiyatını tekrar kilit seviyenin üzerine çıkarabilir.

Popüler olarak “Tüm Sokakların Kurdu” olarak bilinen YouTuber Scott Melker, son videolarından birinde son olayları ve bunların piyasa üzerindeki etkisini vurguladı. Geçtiğimiz 48 ila 72 saat boyunca, Binance ve Coinbase gibi sektördeki büyük oyuncular, traderlar ve yatırımcılar arasında endişe ve belirsizlik yaratan yasal zorluklarla karşı karşıya kaldı. Melker bu gelişmelerin ve potansiyel etkilerinin bir dökümünü sundu. Scott, davaya rağmen birçok varlığın yeşil göstermesiyle önemli miktarda pozitif hareket olduğunu belirtti.

Ethereum için DeFi tasfiyeleri yükseldi

Geçtiğimiz 24 saat içinde, kripto piyasalarında sürekli sözleşmelerde yaklaşık 385 milyon USD likidite görüldü. Bu rakam Mayıs ayındaki 140 milyon dolarlık en kötü tek günlük likidasyonun iki katından fazla. Tasfiyelerdeki son artış, değişken piyasa koşullarının doğrudan bir yansımasıdır. DeFi ekosistemi tasfiye dalgasından özellikle etkilendi. Ethereum’un DeFi ekosistemindeki merkezi konumu göz önünde bulundurulduğunda, merkezi olmayan borsalardaki son likidasyonların büyük ölçüde ETH değerindeki düşüşten kaynaklandığı görülüyor.

Cumartesi sabahı ETH fiyatı Mart ayından bu yana ilk kez 1.750 doların altına indi. Buna göre, yükselen fiyat üzerine bahis oynayan birçok traderın pozisyonları zorla kapatıldı. DeFiLlama verilerine göre, ETH 1.753 dolara düştüğünde, 83,5 milyon dolarlık stETH teminatı tasfiye ile karşı karşıya kalacak. ETH 1.681 dolara düştüğünde ise 26 milyon dolardan fazla ETH risk altında olacak.

Polygon için sırada neler var?

MATIC fiyatı son birkaç gün içinde düşüş kaydederek kripto piyasasının geri kalanına katıldı ancak son 24 saat içinde kayıplarına daha fazlasını ekledikten sonra biraz daha ileri gitti. Yatırımcılar şimdi, ödülleri çok uzakta olduğu için panik satıştan kaçınma yetenekleri açısından test ediliyor. MATIC’in 0,7179 dolardan işlem gören fiyatı son birkaç gün içinde değerinin %20’sine yakınını kaybederek altcoin’i önemli bir destek seviyesine getirdi. Yaklaşık dokuz aydır kırılmayan 0,7043 dolar seviyesi en son Eylül 2022’de test edilmişti.

İlginçtir ki, düşüşe ek olarak, şu anda piyasada mevcut olan düşüş eğilimi, özellikle bir haftada %20 kaybeden yatırımcıların elindeki satışları tetiklemek için yeterlidir. Ancak MATIC sahipleri oldukça dayanıklı olduklarını kanıtladılar ve kanıtlıyorlar. Bu yatırımcılar MATIC’lerini satmaktan kaçınıyor ve bir yıldan uzun bir süredir arzlarını ellerinde tutuyorlar. Nitekim son bir ay içinde alım yapan yatırımcılar da HODLing görüşünde. Bu durum, dolaşımda olan tüm MATIC arzının dağılımında da görülmekte. Zira arzın yaklaşık %54,5’i HODL’cuların veya uzun vadeli sahiplerin elinde.

Geri kalan %45,5’lik kısım ise çoğunlukla MATIC’in %43’ünü kontrol eden orta vadeli sahiplerde (Cruiser) yoğunlaşıyor ve satışa daha yatkın olan kısa vadeli sahiplere %2’nin biraz üzerinde bir pay kalıyor. Ancak bu yatırımcıların ödüllendirilmesi için MATIC’in en az %30’luk bir ralliye dikkat çekmesi ve 0,9413 doları bir destek tabanına çevirmesi gerekiyor. Bunun arkasındaki neden, bu fiyat noktasında satın alınan 3,3 milyar doların üzerindeki 4,72 milyar MATIC değeri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir