Kremlin’den ‘savaş suçu’ savlarına yalanlama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın doğusunda bir müddet öncesine kadar Rusya’nın denetiminde olan yerleşim yerlerinde ‘toplu mezarlar bulunduğu’ ve bunun da ‘Rusya’nın işlediği savaş cürümlerine işaret ettiği’ tarafında Kiev idaresinden gelen suçlamaları reddetti. Kremlin Sözcüsü Peskov, “Bunlar Buça’daki senaryoların birebiri. Bu bir palavra ve alışılmış ki bu kıssada de hakikati savunacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna Devlet Lideri Vladimi Zelenskiy, Rusya’nın denetimine geçen ve geçtiğimiz günlerde Kiev idaresinin ‘geri alındığını’ açıkladığı Harkov bölgesine bağlı İzyum’da toplu mezar bulunduğunu söylemişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ise, İzyum’daki toplu mezarda 440 cesede ulaşıldığı sav edildi. Ukrayna, Rusya’yı savaş hatası işlemekle itham etti.

İzyum’da toplu mezar bulunduğu tezlerinin akabinde Avrupa Birliği (AB) periyot lideri Çek Cumhuriyeti, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyonun milletlerarası savaş hataları mahkemesine taşınması daveti yaptı. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, ”Tüm savaş suçlularının cezalandırılmasından yanayız” sözlerini kullandı. Lipavsky, ”21’inci yüzyılda sivil halka karşı bu biçimde taarruzların düzenlenmesi müthiş bir durum. Bunu görmezden gelemeyiz” dedi ve süratle özel bir savaş kabahatleri mahkemesi kurulması için davette bulundu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.