Konuta hareket gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan evvelki gün Kabine Toplantısı sonrası konut dalı ile ilgili 3 değerli paketi kamuoyuna açıkladı. Paketlerle birinci konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin artırılması, Liralaşma Stratejisi’nin desteklenmesi, tamamlanmamış inşaatların bitirilerek konut arzının artırılması ve dayanak alan firmaların konut fiyatlarını sabit tutması amaçlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile istişareler doğrultusunda “İlk konutum Konut Finansman Paketi”, “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi”, “İnşaat Bölümüne Özel Kredi Garanti Paketi” olmak üzere 3 tahlil paketi oluşturdu.

UYGUN MALİYETLİ KREDİ

“İlk meskenim Konut Finansman Paketi” çerçevesinde, kamu bankalarınca birinci ve tek konutunu alacak vatandaşlara yönelik olarak, birinci el konutlarda uygulanmak üzere 2 milyon lira pahasına kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli kredi sağlanacak. Böylelikle, birinci konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimi artırılmış olacak. İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik edecek “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” ile de kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut kıymetinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022’den evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH), veyahut hurda altının Merkez Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması kaidesiyle, 2 milyon lira pahasına kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak.

TOKİ’YE 30 MİLYAR TL

KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının yararlanabileceği İnşaat Kesimine Özel Kredi Garanti Paketi ile de 1 Mayıs 2022 tarihi prestijiyle minimum yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış inşaat projesi sahibi şirketlerinitamamlanmayan projelerini bitirmeleri hedefleniyor. Kelam konusu finansman paketi için 20 milyar lira kaynak ayrıldı. Kelam konusu işletmeler bu takviyeden yararlanmak için 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt edecek.

Ayrıyeten düşük gelir gurubundaki vatandaşların konut sahibi yapılmasına yönelik toplumsal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar TL kaynak aktarılacak. Bu durum piyasanın rahatlamasına yol açacak.

ARZ İÇİN BİRİNCİ KIVILCIM

Dal temsilcileri paketler sayesinde bölümün canlanacağını ve konut arzının artacağını belirtiyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Lideri Nazmi Durbakayım, paketlerin konut almak isteyenlere fırsat sunacağını söyledi. Durbakayım, “Bu paketler konut arzının artmasında da birinci kıvılcım olacak” dedi. Paketler sayesinde konut gereksinimi olanların faiz yükünün azaltılacağını, maliyetlerden ötürü bedel artışı yaşayan konut fiyatlarına erişimin kolaylaşacağını lisana getiren Durbakayım, “Konut üreticileri, ham unsur fiyatları sabit olduğu sürece, gereksinim duyulan konut arzına katkı sağlayabilmek için metrekare ünite fiyatlarını sabitlemeye her vakit hazır” diye konuştu.

İÇ PİYASA HAREKETLENECEK

Boss4 Gayrimenkul İdare Heyeti Lideri Abdülkadir Akkuş da açıklanan paketin , iç piyasayı hareketlendireceğini söyledi. Akkuş, “Konut kredi faiz oranlarının ruhsal hudut olan yüzde 1’in altına düşürülmesi piyasaya hareket getirecektir” diye konuştu. Özyurtlar Holding Lideri Tamer Özyurt da yeni paketlerin kaideleri uygun olan ve konut almak isteyen kısmı harekete geçireceğini kaydetti. Özyurt, “Kentsel dönüşüm için sağlanacak uygun kredi ve dayanaklar de konut arzını artıracaktır. Bu da konut fiyatlarının denetimsiz artışına fren tesiri yapacaktır” dedi.

İNDİRİM YAPILMALI

Gamador İnşaat Lideri Murat Karaarslan ise “Satışları canlandırmak ve vatandaşın konuta erişimini sağlamak ismine 2 milyon cüzi sayılarla aşan fiyatlarda indirim yapılmalı” dedi. Benzeri kampanyaların devam etmesi ve gayrimenkul piyasasının tüm paydaşlarında itimat ortamı oluşturulması için el birliğiyle çalışılması gerektiğini anlatan Karaarslan, “Öte yandan bu paketler suistimal edilmemeli. Bu çeşit kampanyaların akabinde firmalarımız fiyat artışı yapmamalı” davetinde bulundu.

Konut fiyatını artıranı CİMER’den şikayet edin

Tüketiciler Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, yeni açıklanan paketlerin vatandaşların konut alımına yardımcı olacağını söyledi. Bu durumda birtakım fırsatçıların ortaya çıktığını ve konut fiyatlarını artırdığını belirten Ağaoğlu, “Bu bir ahlak problemi. Bunun ismi; açgözlülük, vurgunculuk, ahlaksızlık… Vatandaş bu bahiste çok dikkatli olmalı ve bu ilanların fotoğraflarının ekran manzarasını alıp CİMER’e, Ticaret Bakanlığı’na şikayet etmeli” dedi. Ağaoğlu ayrıyeten piyasadaki fiyat oynaklığı nedeniyle mesken alırken vatandaşların âlâ araştırma yapmasını istedi.

TOKİ KAYNAĞINA DAYANAK

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa da uygun konut kredi faizine arsa olmadığı için İstanbul üzere büyük kentlerden fazla daha çok küçük bölgelerde ilginin olacağını söyledi. Aşa, TOKİ’ye toplumsal konut için aktarılacak kaynağı desteklediklerini belirtti. Açıklanan paket sonrası konut fiyatlarını yükseltenlere reaksiyon gösteren Aşa, “Ekonomi buna yanıt vermez. Kısa müddette fiyatlar yerine oturur” dedi.

Yeni paketle 769 bin lira cepte kalacak

Yeni Şafak’ın yaptığı hesaplamaya nazaran, mevcut piyasa şartlarınnda mesken almak isteyenler 10 yıl vadeli 2 milyon TL kredi için aylık yüzde 1.29 oranında faiz ödemek durumunda kalıyor. Buna nazaran 2 milyon TL kredi kullanacak bir kişi aylık 33 milyon 602 bin lira 40 kuruş taksit ödüyor. Böylelikle 10 yıl boyunca ödenecek toplam meblağ da 4 milyon 32 bin 288 liraya ulaşıyor. Fakat “İlk konutum Konut Finansman Paketi’yle sıfır konut alacaklar, yüzde 0,99 faizle 2 milyon TL kredi için 10 yıl boyunca ayda 28 bin 555 lira 62 kuruş taksit ödeyecek. Toplam ödtenecek fiyat ise 3 milyon 426 bin 674 lira 40 kuruş olacak. Böylelikle piyasa koşullarına nazaran 605 bin 613 lira 60 kuruş daha az ödeme yapılacak.

DÖVİZ VE ALTIN BOZDURAN KÂRLI

İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk Lirası’na dönüşümünü teşvik edecek “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” ile 10 yıl vadeli 2 milyon TL kredi alacaklar için aylık faiz yüzde 0,89 olacak. Bu durumda ödenecek aylık taksit fiyatı ise 27 bin 188 lira 98 kuruşa inicek. Böylelikle 10 yıl boyunca ödenecek toplam kredi fiyatı ise 3 milyon 262 bin 677 lira 60 kuruşta kalacak. Olağan piyasa koşullarına nazaran ise altın ve döviz bozdularların cebinde 769 bin 610 lira 40 kuruş daha fazla para kalacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.