Kazakistan’ın başşehrinin ismi değişiyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in sözcüsü Ruslan Zheliban, cumhurbaşkanının bir küme milletvekilinin teşebbüsünün akabinde başkentteki isim değişikliğini kabul ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in vazifeden ayrılmasının akabinde 2019 yılında misyona başlayan Tokayev’in birinci adımlarından biri, Kazakistan’ın başşehri Astana’nın Nur-Sultan olarak isimlendirilmesi davetinde bulunmak oldu.

BAŞKENT 1997 YILINDA TAŞINDI

Kazakistan’ın eski cumhurbaşkanı Nazarbayev, Sovyetler Birliği altında otuz yıl boyunca ülkeyi yönetti. Ülke, 1991’de bağımsızlığını kazandıktan sonra, 1997’de başşehri Almatı’dan Astana’ya taşıdı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, başşehrin isminin Astana olarak değiştirimesini onayladı.

Bununla birlikte, sıcaklıkların -51 dereceye düştüğü soğuk kışları ve ülkenin kuzey bozkırlarında tecrit edilmiş olması nedeniyle Astana’nın başşehir seçilmesi geniş çapta sorgulandı. Akabinde kent bir müşahede kulesi de dahil olmak üzere, şatafatlı bir mimarinin sergilendiği bir yer haline getirdi.

Diğer taraftan, Nazarbayev misyondan ayrıldıktan sonra kentin iktidar partisi ve güvenlik kurulu lideri olarak muazzam nüfuzunu korudu. Lakin Tokayev, Ocak ayında kısmen Nazarbayev’in hala elinde bulundurduğu güçten duyulan memnuniyetsizliğe bağlı olan huzursuzluğun akabinde onu bu misyonlardan uzaklaştırdı.

Kazakistan’da ocak ayında yaşanan protestolarda 230’dan fazla kişi öldü. 

OCAK AYINDAKİ AKARYAKIT PROTESTOLARI

Haziran ayında, Nazarbayev’in Orta Asya’nın en varlıklı ülkesi üzerindeki otuz yıllık hakimiyetini sona erdirdikten sonra, Kazaklar bir referandumda ezici bir çoğunlukla anayasa değişiklikleri için oy kullandı.

Öte yandan, yakıt fiyatlarındaki artışa yönelik protestolardan kaynaklanan protestalarda 230’dan fazla kişi hayatını kaybetti ve yetkilileri Rusya liderliğindeki bir güvenlik bloğundan asker çağırmaya sevk etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.