İşte Daha Verimli Olmanın 4 Yolu

İşte Daha Verimli Olmanın 4 Yolu

Kaç kere yapmanız gereken şeyleri listeleyerek başladığınız bir günü dikkatiniz parçaladığı için daha da uzun bir listeyle tamamladınız? Yapmak istediğimiz şeyler ne kadar şahane olursa olsun, zamanımızı nasıl yönet edeceğimiz mevzusunda net fikirlerimiz yoksa üretkenliğimizi yükseltmek güç olabilir. Bu da, ortaya çıkarttığımız şeyleri artırmanın iki yolu var demektir: daha uzun saatler çalışmak ya da uslu çalışmak.

Ananesel iş günü değişiyor ve dokuzdan beşe çalışılan işler daha öncekinden olduğu kadar yaygın değil. Bir kariyer koçu olarak, günde 12-15 saat çalışan idareyicilere ve neredeyse tüm gün çalışan Y kuşağı teşebbüsçülere destek ettim. Hepsi zamanlarını tesirli bir biçimde kullanmak mevzusunda kasvetler sürüklüyor. Saatleri nasıl parçalarsanız ufalan, 24 saati nasıl kullandığınız mevzusunda net olmalısınız.

İster hudutlar çizmek isteyen bir hür çalışan, ister katı bir programa bağlı bir firma çalışanı olun, bu tüyoları üretkenliğinizi artırmak ve uslu çalışmak için uygulamayı sınamalısınız.

  1. En sıkışık olduğunuz zamanlarda daha güç işlerle uğraşın.

Bilimsel araştırmalar, herkes için işe yarayacak bir programın olmadığını gösteriyor. Genetik yapınıza ve yapmanız gereken işlere göre, sizin için en uygun civarın nasıl olması gerektiğini düşünün. Çoğu zaman daha güç işleri erteleriz, zira bu işleri yapabileceğimiz mevzusunda kendimize yeterince güvenmeyiz. Ancak güç işlerin bu yolla tamamlanamayacağı ortada. Sabah insanıysanız, güç olduğunu düşündüğünüz işe ilk kahvenizin hemen ardından başlayın ve tamamlayın. Böylece, gün boyu devamlı usunuza gelip durmaz ve öteki işlere odaklanmanızı yasaklamaz.

  1. Zamanınızı programlayın.

Emaillerinize ve aramalara yanıt vereceğiniz ve işlerinizi halledeceğiniz zamanları tanımlayın ve rastgele birini yaptığınız vaziyette ötekisiyle ilgilenmeyin. Bu, olanlara devamlı tepki verir bir vaziyette olmaktansa, proaktif olmanızı sağlar. Araştırmalar, ehemmiyetsiz şeylerden kaynaklanan dikkat dağınıklıklarının vasati 26 dakikalık derlenme süresi gerektirdiğini gösteriyor. Gelen kutunuzdaki her bir iletiye yanıt verirseniz işlerinizi bitirmeniz olası olmayacak.

  1. Kumpaslı aralar verin.

Enerji seviyenizi yüksek, aklınızı da sarih yakalamak için programınıza kısa molalar ilave edin. Araştırmalar, 90 dakikalık aralarla çalışmanın üretkenliği maksimuma çıkarmak için bir reçete olabileceğini gösterdi. 90 dakika süresince sürekli çalışın ve ardından 15 dakikalık bir ara verin. Odaklanmakta hala mesele yaşıyorsanız, bu aralığı 60 ya da 75 dakikaya indirin. Ara verdiğiniz vakitte kendinize bir kahve koyun, yürüyün veya şahsi bir arama yapın. Aklınızı şarj etmek için, yaptığınız işten değişik bir şeyler yapın. Yaptığınız işe geri döndüğünüzde enerjinizdeki çoğalış, telefonda annenizle konuşarak geçirdiğiniz 15 dakikayı karşılama edecektir.

  1. Aynı anda bir hayli iş yapmaya çalışmayın.

İşe yaramıyor. MIT’deki Picower Institute for Learning and Memory’de Picower Bilme ve Hafıza Enstitüsü çalışan nöroloji profesörü Earl K. Miller, “aynı anda çok iş yapmak insanlar için olası değil.” diyor. Aynı anda hem dostumuzla telefonda konuşup, hem sunum üzerine çalışıp, hem de quesadilla yiyebileceğimizi düşünerek kendimizi aldatıyoruz. Bir seferde sadece bir şeye odaklanırsanız, işleri daha süratli tamamladığınızı göreceksiniz.

Bazı günler ötekilerinden daha yararlı geçecektir, bu surattan faydasız geçen bir günün ardından kendinizi vurmayın. Bunun yerine, enerjinizi yine odaklayın ve bu tüyoları uygulamayı deneyin. Çalışmanız için en uygun etrafı bulduğunuzda, büroda ve dışarıda neler muvaffak olabileceğinize inanamayacaksınız.

Şimdi, 15 dakikalık aramı vermek için izninizi istiyorum.

Muhtemelen siz de bir ara vermelisiniz.

Author: Sercan Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir