İstanbul Sivrisinek İstilasında! Isırdığı Yerde Ya…

Son günlerde İstanbul’u etkisi altına alan sivrisinek istilası, vatandaşları korkutmaya başladı. Yoğunluk olarak Avcılar’da görülen sivrisinekler, ısırdıkları yerde yara oluşturuyor.

Yaz aylarının gelmesiyle beraber ortaya çıkan sivrisinekler Avcılar’da yaşayan vatandaşa korkulu günler yaşatıyor. Isırdığı yerde yara içen sinekler için uzmanlardan uyararak en yakın sağlık kuruluşlarına gitmelerini belirtti. 

VATANDAŞLAR TEDİRGİN

İstanbul, Avcılar’da meydana gelen olayda, sivrisineğin ısırdığı çocuklarda yararlar meydana gelemeye başladı. Ailelerin endişe ile hastaneye başvurmaları üzerine, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gökçe Demir, sivrisinek ısırıklarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sivrisineklerin bakteri taşıması nedeniyle birçok hastalığa neden olabileceğini belirten Dr. Gökçe Demir, ‘Sivrisinek soktuğunda hiçbir şey taşımasa bile, bakteriler için bir giriş kapısı yaratıyor. Böyle bir maruziyet sonrası bu tarz ciddi yaralar açılıyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir’ açıklamasında bulundu. 

ÇOCUKLARDA YARALAR OLUŞTU

Vakaların yoğunlukla olduğu mahallede yaşayan sineklerin zehirli olduğunu belirterek Songül Basıç, ‘Sinek çok mahallede. Zehirli bu sinekler herhalde. Geçen sene bu kadar yoktu. Bu sene çocuklarda yaralar, iltihaplar oluştu. Dünden beri kızım ‘ayaklarım ağrıyor anne’ diyor. İki gündür pansuman yapıyorum. Geçmezse doktora götüreceğim. Belki de zehirlidir. Kapıyı, pencereyi açık bırakınca içerisi sinek doluyor. Bizi ısırınca biz de böyle yaralar oluşmuyor. Çok sinek var, kocaman kocaman. Karınca gibi uçuyor. Sivrisinek gibi değil böcek gibiler’ şeklinde konuştu. 

ISIRDIĞI ZAMAN KIRMIZI OLUYOR

Bir diğer mahalle sakini, Isırıkların birden yaraya neden olduğu dile getirerek Nazmiye Sümer ise ‘Buranın sivrisinekleri çok kötü. Isırdıklarında çıban gibi yara yapıyorlar. Korkumuzdan geceleri camları açamıyoruz. Burada yaşanması gerçekten zor oldu. Isırdığı zaman çıban gibi kıpkırmızı oluyor. Çocuklarımızı bunlardan zor kurtarıyoruz’ diye konuştu. Kollarında yaralar oluşan 8 yaşındaki İdil de, ‘Beni sinek ısırdı. Çok acıyor. İlk çıktığında küçüktü sonradan giderek büyüdü’ dedi. 

KENDİNİZİ KORUMALISINIZ

Avcılar bölgesinde yeterli araştırma yapılmadığını, sinek ısırıklarının birçok enfeksiyonu beraberinde Dr. Gökçe Demir ‘Sivrisineklerin enfeksiyon hastalıklarındaki temel rolü vektör görevi görmeleri. Şu an bahsi geçen bölgede yeterince araştırılma yapılmadı. Bunların bir vektör olup olmadığı bilinmiyor. Elbette, halk sağlığı laboratuvarlarında bu inceleme yapılacaktır. Sonuçlar çıkana kadar mutlaka sivrisineklerin olduğu ortamlardan kendimizi korumamız gerekiyor. Sivrisinek soktuğunda hiçbir şey taşımasa bile, bakteriler için bir giriş kapısı yaratıyor. Böyle bir maruziyet sonrası bu tarz ciddi yaralar açılıyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Bu yaraları oluşturabilen pek çok enfeksiyon hastalığı var. Halk arasında şark çıbanı denilen yumuşak doku enfeksiyonu yapan hastalıklar var. Buradaki tehlike şu anlık deride yarattığı tahribat. Herhangi bir enfeksiyon hastalığına benzemiyor, lezyonlar’ uyarısında bulundu. 

marmaris escort

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir