İstanbul için kritik çağrı: Sefer görev emri yapılmalı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye büyük bir acı tabloyla karşılaştı. Binlerce evin yıkıldığı on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve yaralandığı deprem sonrası tüm Türkiye teyakkuza geçti. İstanbul’da kentsel dönüşüm başvuruları 5 kat artarken depremler için uyarılarda gelmeye başladı. 

KAYIT ALTINA ALMAK GEREKİYOR”

KİPTAŞ eski Genel Müdür ve Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, olası bir İstanbul depremi için flaş çağrıda bulundu. İstanbul depremi için topyekün yeniden bir planlama yapılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, öncelikle mahallelerde kurtarma ekipleri oluşturulması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “İş bilmeyen insanın eğitimiyle kurtarma olmuyor. Bir kaynakçı, bir betoncu daha iyi kurtarma yapar. Bunları bulup bunları eğitmemiz lazım. Kayıt altına almak gerekiyor.” dedi.

SEFER GÖREV EMRİ ÇAĞRISI

Deprem sonrası için şimdiden çalışmaların yapılması gerektiğini ve görev listesi oluşturulmasının önemine değinen Yıldırım, kritik bir çağrıda bulunarak sefer görev emri yapılanmasına yeniden gidilmesi gerektiğini söyledi. Böylece deprem sonrası herkesin görevini bileceğini ve müdahalenin hızlanacağını ifade eden Başkan Yıldırım “İstanbul’un Ümraniyesi’nde bir deprem olduğu zaman hangi vilayet buraya anında gelmeli. Hangi kaymakam, hangi belediye başkanı gelmeli. İçerdeki insanla yapamazsınız bunu. Bir mahallede 500 tane insan yetiştiririz. Onun yarısını bir deprem anında kaybederiz. Afetteki sefer görev emrinin tanımlamasını yapıp herkesin görev yeri belli olmalı. Ümraniye Belediye Başkanı kim olursa olsun Ümraniye’nin bir yeri olmalı. Bu eşleşme herkes için gerekli.” şeklinde konuştu. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*