İsrail Başbakanından güvenlik birimlerine tam hareket özgürlüğü

İsrail Başbakanı Bennett, Tel Aviv’de 2 kişinin hayatını kaybettiği dünkü silahlı saldırının ardından güvenlik güçlerine “terörle mücadele tam hareket özgürlüğü” tanıdığını söyleyerek, saldırganın bir örgüt yapısı dışında hareket ettiğini ifade etti.

Bennett, “İsrail ordusuna, İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet’e (Şabak) ve tüm güvenlik güçlerine terörü yenmeleri için tam hareket özgürlüğü tanıyoruz. Bu savaşta sınırlama olmadı, olmayacak” dedi.

‘Saldırgana yardım edenler var’

Tel Aviv’de dün düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden İsraillilerin ailelerini başsağlığı için aradığını ve yaralılara şifa dilediğini aktaran Bennett, saldırıyı gerçekleştiren kişinin işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentinden gelen 29 yaşındaki bir genç olduğunu, herhangi bir örgütle bağlantısı bulunmadığını ancak silah tedarikinde ve saldırının organizasyonunda kendisine yardım edenler olduğunu söyledi.

Bennett, Tel Aviv ve diğer kentlerde alarm durumunun düşürülmediğine işaret ederek, zor zamanlardan geçtiklerini ve bu sürenin uzayabileceğini kaydetti.

Tel Aviv’deki saldırının ardından Filistin’deki kutlamaları eleştirdi

İsrail’in geçmişte de şiddet dalgalarının üstesinden geldiğini dile getiren Bennett, örgüt yapısının dışında bireysel saldırıların güvenlik birimleri için tespitinin zor olduğunu ancak bunları ve yardım edenleri yakalayacaklarını ifade etti. Bennett ayrıca Tel Aviv’deki saldırının ardından sosyal medyaya yansıyan Filistin’in bazı kentlerindeki kutlama görüntülerini de eleştirdi.

Gerekirse binleri tutuklarız’

Savunma Bakanı Gantz da İsrail içinde birden fazla saldırının gerçekleştiği zor bir dönemden geçtiklerini belirterek, güvenlik güçlerine teşekkür etti. İsrail halkının “savaş ve terör dalgasına” alışkın olduğunu söyleyen Gantz, halktan günlük rutinlerine devam etmelerini ve direnç göstermelerini isteyerek “Günlük hayatımıza devam etmek terörü yenmenin tek yolu” dedi.

Gantz, ramazan ayının “ibadet ve aileyle geçirilen günler olması gerektiğini” belirterek, Filistinlilerin çoğunun “terörün kendilerine ve çıkarlarına zarar verdiğini” düşündüğünü dile getirdi. Filistin yönetiminin saldırıyı kınamasını memnuniyetle karşılayan Gantz, Ramallah’tan “teröre karşı eylemlerini genişletmesini” talep etti. Gantz ayrıca güvenlik birimlerinin sahadaki faaliyetlerine devam edeceğini, şu ana kadar 200’den fazla tutuklama olduğunu “gerekirse binleri tutuklayabileceklerini” belirterek, “Toplumu cezalandırmıyoruz fakat güvenlik önce gelir” dedi.

Son üç haftada 4 saldırı, 13 ölüm

İsrail’de son üç hafta içinde 13 İsraillinin hayatını kaybettiği dört saldırı düzenlendi. Tel Aviv’in merkezinde dün düzenlenen silahlı saldırı, İsrail’de yaşanan şiddet zincirinin son halkası oldu. İsrail polisi, sabah saatlerinde saldırgan olduğu ifade edilen bir Filistinliyi öldürdüğünü duyurdu. İsrail yönetimi, Batı Şeria’nın Cenin kentine açılan Celeme (Gilboa) geçiş noktasının da ikinci bir emre kadar kapatıldığını bildirdi.

İsrail güçleri Kudüs Valisini gözaltına aldı

Filistin artan gerilimden İsrail’i sorumlu tuttu

AB’den Filistin’deki yerleşimci şiddetine karşı İsrailli yetkililere çağrı

Filistin’den İsrail’in ‘kışkırtıcı’ açıklamalarına tepki

Mısır’dan İsrail’e Filistin çağrısı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.