İsrail Başbakanı, Filistinli iş adamının villasına taşındı

Filistinli Hristiyan Selame, villayı inşa ettiği devir Filistin’de İngiliz mandası altındaki bölgelerde ve Ürdün’de Amerikan araba şirketi General Motors’un temsilcisiydi.

İsrail ve Arap devletleri ortasında 1948’de yaşanan savaştan sonra Selame ve ailesi, Lübnan’ın başşehri Beyrut’a taşındı. Bunun üzerine inşa ettiği villa, Batı Kudüs’teki başka Filistin mülkleri üzere yasal olarak sahipsiz mülklerstatüsüne alındı.

15 Temmuz’da taşındı

Naftali Bennett’in halefi yeni İsrail Başbakanı Yair Lapid, 15 Temmuz Cuma günü bu 9 numaralı villaya taşındı.

“Geçici olarak taşındı”

İsrail gazetesi Haaretz’de,Başbakan Lapid’in İsrail başbakanlık resmi konutunun tadilata girmesinden ötürü 1948 savaşı sırasında Kudüs’ü terk eden Araplara ilişkin bir konuta süreksiz olarak taşınacağı halinde bir haber yer aldı.

Gazetenin haberinde Lapid’in, Balfour Caddesi’ndeki başbakanlık konutuna yakın bir noktada yer alan Hanna Selame’nin villasına taşınma kararının, kimi eski İsrail başbakanlarının belirlediği ve uzun müddettir devam eden unsurla çeliştiğine dikkat çekildi.

Sahipsiz mülklere taşınmak yasak

Haberde, David Ben-Gurion ve Levi Eşkol üzere başbakanların geçmiştesahipsiz mülklere taşınma tekliflerini reddettiği aktarıldı.

AA’nın haberine nazaran, İsrail Meclisinde 1950 yılında çıkarılan tartışmalıSahipsiz Mülkler Yasası kullanılarak, yaşadıkları konutları ve toprakları terk etmek zorunda kalan binlerce Filistinli mültecinin mülklerine el konuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.