İşlevsel eser pazarı bayan girişimcileri ekosisteme kazandırıyor

Küresel salgınla giderek artan sağlıklı hayat şuuru, doğal ve organik yiyecek ve içecekler, kozmetik ve destek edici eserleri bir ortaya getiren işlevsel eser pazarını hareketlendirdi. Geçtiğimiz yıl 93 milyar dolara ulaşan global işlevsel eser pazarının bu yıl 100 milyar doları aşması ve yıllık yüzde 7,9 bileşik büyüme oranıyla 2026’da 140 milyar dolar hududuna dayanması bekleniyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye odaklanan, etkin ve sağlıklı yaşama rehberlik eden işlevsel eser pazarının teşebbüsçü ekosisteminin de gelişimini desteklediğini belirten Siberian Wellness Türkiye Satış Yöneticisi Enver Coşkunsu, “Küresel salgın işlevsel eser pazarını hareketlendirirken, teşebbüsçü bayanları hedefleyen yeni iş modellerinin gelişmesini de sağladı. Bilhassa, bayan teşebbüsçüler için meslek fırsatı yaratan işlevsel eser pazarı yeni gelişim alanlarıyla büyümesini sürdürüyor. Starups.watch’un Türkiye Startups Ekosistemi 2022 1. Çeyrek Raporu’na nazaran bu devirde 49 Türk girişimciye yapılan milletlerarası yatırımların %35’i bayan girişimcilere yöneldi. Ülkemizde teşebbüsçü olarak yola çıkarak finansal özgürlük kazanan bayanlar, elde ettikleri başarılarla memleketler arası yatırımların da odak noktasında yer alıyor” dedi.

Girişimci bayanların meslek seyahatlerini şekillendiriyor

Fonksiyonel eser pazarında 25 yılı aşan bir deneyimle yetişkin ve çocuk sıhhatini destekleyen biyoaktif kozmetik, spor ve işlevsel besin eserleri geliştirdiklerini kaydeden Enver Coşkunsu, “Yüksek kaliteli ve ulaşılabilir fiyat seviyesine sahip eserlerimizle pazarda farklılaşırken, bayanlara finansal özgürlük veren iş modelimizle teşebbüsçü bayanların meslek seyahatini şekillendiriyoruz. Sibirya tabiatının dünyamıza armağan ettiği eşsiz içeriklere sahip 300’den fazla eserimizi 3 kıtada 60’tan fazla ülkeye ulaştırıyoruz. Sağlıklı ve zinde hayat biçiminin temsilciliğini üstlenen bayanların başrol oyuncusu olduğu iş modelimizle, bayanların teşebbüsçü ekosistemindeki yerini sağlamlaştırarak onları daima genişletiyoruz” diye belirtti.

Fonksiyonel eserlerin milletlerarası ticaret trafiğini hızlandırıyor

Sibirya merkezli bir şirket olarak işlevsel eserlerin milletlerarası ticaretteki trafiğini hızlandırdıklarını söyleyen Siberian Wellness Türkiye Satış Yöneticisi Enver Coşkunsu, “Rusya istatistik kurumu Rosstat’ın datalarına nazaran, Sibirya’nın en âlâ 600 işletmesi ortasında 2. sırada yer alan şirketimiz, en yüksek güvenilirliği söz eden AAA notuna sahip. Dünyada 270 binden fazla faal danışmanımızla global işlevsel eser pazarına dinamizm kazandırıyoruz. Besin Destekleri Üreticileri Birliği’nin üyesi bir şirket olarak Türkiye’deki besin destekleri sanayisinin gelişimine ve eser kalitesinin artırılmasına taraf veriyoruz. Farklı ülkelerde geliştirilen eserlerin kontrolünü yapan ve pazarın geleceğine yönelik stratejik adımlar atanlarla birlikle kurduğumuz bu iştirak bize büyük bir sorumluluk veriyor. Ar-Ge laboratuvarlarımızda, endoekoloji, kronobiyoloji, adaptasyon tıbbı ve mikrobesinoloji üzere alanları kapsayan önleyici programlar dahilinde geliştirdiğimiz doğallığı kanıtlanmış eserlerimizle bu sorumluluğu yerine getiriyoruz” sözlerinde bulundu.

Dünyanın sürdürülebilirliğine hizmet ediyor

Faaliyet gösterdikleri ülkelerde sağlıklı ömür biçiminin teşvik edilmesi ve ekolojik kültürün devamının sağlanması istikametinde adımlar attıklarını belirten Enver Coşkunsu, “Yalnızca eserlerimizle değil toplumsal yarar odaklı toplumsal sorumluluk projelerimizle de dünyanın sürdürülebilirliğine hizmet ediyoruz. BM Sürdürülebilir Gelişme Programı kapsamında geliştirdiğimiz eserlerimizde, etraf dostu içerikler kullanarak yeşil teknolojileri destekliyoruz. Tabiatta az bulunan ve soyu tükenmekte olan hayvanlar, endemik bitkiler ve tabiat mükemmellerini muhafazaya yönelik büyük ölçekli eko projeler geliştiriyoruz. Bu kapsamda kar leoparları, Baykal fokları, saker şahinleri ile Baykal Gölü’nü müdafaaya yönelik projelerimizi tamamladık. 2021 yılında eko projelere 22 milyon TL’den fazla fon ayırarak tabiatın bize cömertçe sunduğu hoşluklara katkı sunmaya çalıştık. Şirketimizin 25. yıl dönümüne özel ağaçlandırma projeleri başlattık. İstekli danışmanlarımızla 100 bini aşan fidanı dünya topraklarıyla buluşturduk. Dünyanın ekolojik istikrarını muhafaza altına almayı hedeflediğimiz projelerimizle gelecek jenerasyonlara pak bir gelecek bırakmanın huzurunu tüm paydaşlarımızla birlikte yaşıyoruz” diye söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.