Intel hedef büyüttü! Rakipsiz olacağız!

Apple tarafından Haziran ayının başında düzenlenen Worldwide Developers Conference 2022 etkinliğinde tanıtılan M2 yonga seti, işlemci dünyasında taşları bir kez daha yerinden oynattı. Geçtiğimiz sene kullanıma sunulan Apple M1 ile sektörde önemli bir pazar payını ele geçiren Amerikalı teknoloji devinin bu yıl da benzer bir başarıya imza atması en çok Intel’i üzecektir.

Bununla birlikte, önümüzdeki aylarda 13. Nesil işlemcisini tanıtmayı planlayan Intel tüm bu hesapları değerlendirerek daha şimdiden bir sonraki yongasını yani 14. Nesil işlemcisini düşünüyor. Şirkete yakın kaynaklardan gelen ilk bilgilere göre, piyasadaki rekabeti göz önünde bulunduran Intel, önümüzdeki yılın Eylül aylarında tanıtılması beklenen 14. Nesil işlemcilerini daha erken bir tarihte kullanıma sunabilir.

Intel hedef büyüttü! Rakipsiz olacağız!

Intel’in bu plan değişikliğindeki en önemli paylardan biri ise, AMD’nin Ryzen 7000 serisi ile daha güçlü bir rekabet ortamı oluşturmak ve rakibini bariz bir şekilde alt edebilmek. Öte yandan Eylül ayında meraklılarının karşısına çıkması beklenen 13. Nesil yonga setiyle performans anlamında en az %10’luk bir artış hedefleyen Intel, enerji tüketimi konusunda ise %30’a varan oranda bir tasarrufun ortaya çıkacağını umuyor.

Görünen o ki, önümüzdeki günlerde işlemci piyasasındaki bu rekabet çok daha kızışacak. Umalım ki bu rekabet bir taraftan kaliteyi beraberinde getirirken öteki taraftan ise fiyatların ucuzlaması şeklinde nihai tüketiciye maksimum fayda sağlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.