İç yağlanma neden olur?

Paylaş

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

Paylaş

İç yağlanmayı kesin olarak tespit etmenin yolu pahalı ve zaman alan prosedürler olan CT veya MRI taramasıdır ancak bel çevrenizi ölçerek de iç yağlanmanız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bel çevresi kadınlarda 88, erkeklerde 102 cm ve üstüne çıktığında tehlike çanları çalıyor demektir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek ve fiziksel aktivitenizi artırarak bu problemden kurtulabilirsiniz.

İlave şeker ve trans yağa dikkat!

Paylaş

İlave şeker ve trans yağa dikkat!

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları iç yağlanmanın en önemli nedenleri arasındadır ve fazla miktarda ilave şeker ve trans alkol tüketimi de bu tehlikeli alışkanlıkların başında geliyor.

İlave şeker, yaklaşık %50 fruktoz içerir ve yüksek miktarda fruktoz tüketimi iç yağlanmayı artırır. 2017 yılında yayınlanan, Kaliforniya’da yapılan bir çalışmaya 9-18 yaşları arasında 41 obez çocuk dahil edilmiştir ve çocukların diyetlerindeki fruktoz aynı miktarda kalori sağlayan nişasta ile değiştirilmiştir.

Paylaş

 Bu değişiklik sadece 9 günde iç organ yağlanmasını %10,6 azaltmıştır.

Paylaş

Cips, unlu mamuller gibi paketli ve işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlar iç yağlanmayı artırır. 2007 yılında yayınlanan ve maymunlar üzerinde yapılan bir çalışmada, maymunlara 6 sene boyunca benzer kalorilerde trans yağ açısından zengin bir diyet veya tekli doymamış yağlardan zengin bir diyet uygulanmıştır. Trans yağ diyetindeki maymunların iç yağlanmayı gösteren karın bölgesindeki yağlanmanın %33 daha fazla olduğu bulunmuştur.

Paylaş

içyağlanma içyağlanmanedenleri içyağlanma neden olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir