HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan ittifak açıklaması

Ağrı’da gazetecilere açıklama yapan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, 1 yıldır memleket seyahatlerine devam ettiklerini ve farklı kısımlarla temas ettiklerini anlattı.

Esnafın Gürbulak Gümrük Kapısı’nda PCR testi uygulanmasından şikayetçi olduğunu anlatan Yapıcıoğlu, Neden yalnızca Gürbulak’ta bu test isteniyor? Her bir geçişte oradaki esnaf ayrıyeten PCR testi için 170 lira fiyat ödemek zorunda kaldığını ve bu durumun kendilerini mağdur ettiğini lisana getirdiler. sözlerini kullandı.

Yapıcıoğlu, partisinin rastgele bir ittifakta yer alıp almayacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Mutlaka bir ittifak içerisinde yer alacağız modunda değiliz.”

Mümkündür, olabilir ancak ‘mutlaka bir ittifakta yer alacaktır’ demek hakikat değildir. Mevcut sistem siyasi partileri iki türlü ittifaklara zorluyor. Bugünkü kurallar altında hiçbir partinin kendi adayını tek başına kendi oylarıyla ve oyların yarısından fazlasını almak suretiyle seçtirmesi imkan dahilinde görünmüyor. Bu nedenle cumhurbaşkanı adayı çıkaracak olan partilerin kendi adaylarına takviye alabilmek için ittifak arayışları doğaldır. Bir öteki sebep seçim barajı. Barajın yüksekliği hasebiyle kimi partilerin barajı aşmak için bir ittifakın çatısı altında seçime girme gereksinimi hissettikleri bilinen bir şeydir. Bunlara karşın biz HÜDA PAR olarak ‘mutlaka bir ittifak içerisinde yer alacağız, yer almalıyız’ niyeti ve modunda değiliz.


“İttifak teklifi gelirse değerlendiririz”

AA’nın haberine nazaran, HÜDA PAR’ın birebir koşulların olduğu 2018 seçimlerine tek başına girdiğini ve her vilayette kendi parlamento adayını gösterdiğini anlatan Yapıcıoğlu, kelamlarını, İttifak arayışında değiliz. Bir ittifak teklifi gelirse kıymetlendiririz, partimizin yetkili organlarında bunu konuşuruz. Şayet milletimizin, memleketimizin menfaatine olacağı kanaatine varırsak, bizim prensiplerimizle de uygunsa o ittifak içerisinde yer alabiliriz. Lakin kabul edemeyeceğimiz bir teklifse 2018 seçimlerinde olduğu üzere tek başımıza seçimlere gireriz. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili şayet ikinci tipe kalırsa, ikinci çeşide kalma ihtimali var mı? Evet var, yüksek ihtimaldir. İkinci tipe kalırsa ikinci tipe kalan adaylara nazaran bir kıymetlendirme yaparız. diye tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.