HÜDA PAR, AKP’den seçilebilecek sıradan 8 vekillik istedi iddiası

2018 seçimlerinde yüzde 0.37 oy alan HÜDA PAR’ın, AKP ile yaptığı ittifak görüşmelerinde 8 ilde seçilebilecek sıradan kendi milletvekili adaylarının gösterilmesini talep ettiği iddia edildi.

Milliyet gazetesinde yer alan kulis haberine göre; HÜDA PAR, Cumhur İttifakı ile seçimlere girilmesi için AKP ile yapılan görüşmelerde, güçlü olduğu Batman ile blok oy potansiyeli bulunan 8 ilden seçilecek sıradan adaylık talep etti.

İlk görüşmeden sonra sayı arttı

İlk görüşmede dile getirilen bu talebin, daha sonraki görüşmede artırıldığı belirtildi. Bu çerçevede gözler, Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu’nun cumartesi günü yapılabileceğini ifade ettiği AKP görüşmesine çevrildi.

Yapıcıoğlu Habertürk TV yayınında “kaç milletvekili beklentiniz var?” sorusuna, “Sayı pazarlığı yapmıyoruz. Biz Meclis’e temsil edilmek ve bu mümkün olan en yüksek seviyede olsun istiyoruz ama bu bizim için tek ölçüt değil. Biz mevcut cumhurbaşkanının bir dönem daha devam etmesini istiyoruz.

Ama devam etmesi tek başına yeterli değil. Biz diyoruz ki evet biz Meclis’te temsil edilelim hem de eğer Cumhur İttifakı’nın içerisinde olacaksak Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu almasının yolu neyse onu sağlayalım” yanıtını vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir