Hisarcıklıoğlu: Krediye erişim kolaylaştırılmalı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, 
Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Ekonomiyi büyütmeyi devam ettirebilmek için firmaların uygun şartlarla finansmana erişimlerinin sağlanması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “son periyotta bu durumun zorlaştığını, her vilayet ve ilçeden bu tarafta gelen şikayetlerin arttığını söz etti.

En büyük ezayı da finansa en çok hassas olan, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadığını lisana getiren Hisarcıklıoğlu, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin yetersiz kaldığı ve kullanımda sorunlar yaşandığının iletildiğini söyledi.

KREDİ YOK YA DA YÜKSEK FAİZ

Hisarcıklıoğlu, firmaların bankalardan talep ettikleri kredileri alamadıklarını, alabilenlere ise çok yüksek faiz oranları uygulandığını belirtti.

Yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle yatırım ve işletme sermayesi için kredi muhtaçlığının geçmiş devirlere nazaran çok arttığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“İşletme sermayesi kredileri, bilhassa KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Münasebetiyle artan işletme sermayesi muhtaçlığı da dikkate alınarak, krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir.

UYGUN KREDİ ÇAĞRISI

Bankalarımızın da fonlama maliyetlerini de dikkate alarak gerçek bölümümüze uygun şartlarla kredi sağlamaya devam etmeleri beklenmektedir. Böylece gerçek dalımız, her türlü olumsuz şartları en az hasarla atlatarak, yatırıma, üretime, ihracata, istihdama azami katkıyı yapmaya devam edecektir.” 

SALGIN DEVRİNİ ÖRNEK VERDİ

Hisarcıklıoğlu, bilhassa Covid-19 salgını periyodunda kamu bankalarının gerçek bölüm açısından ne kadar kıymetli ve bedelli olduklarını gördüklerini vurgulayarak, 3 kamu bankasının da en zahmetli süreçlerde firmaların yanında durduğunu, ayakta kalmaları için takviye verdiğini söz etti.

“İŞİN FEDA KISMI GERÇEK SEKTÖRE”

Bu kritik periyotta de bankaların hepsinden birebir yaklaşımı beklediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Hepimizin ülkemiz için fedakarca çalışması ve buna nazaran hareket etmesi gereken bir devirdeyiz. Bankalarımızdan da işin feda kısmını gerçek bölüme, kar kısmını kendilerine ayırmadan, bu şuurla davranmalarını dilek ediyoruz. Bugünkü toplantımızın birbirimizi karşılıklı olarak daha âlâ anlamak açısından kıymetli bir fırsat olmasını, bilhassa de kredilere erişimde yaşanan dertlerin azaltılmasına katkı sağlamasını diliyorum.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.