Her gün Chia tohumu tüketirsek ne olur?

1- KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Paylaş

1- KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Chia tohumları, kemik sağlığı için faydaları mineral ve vitamin içerir. 25 gr chia, 157 mg kalsiyum içerir ki bu da 100 ml’lik sütten daha fazladır.

2- DİŞ SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR

Chia tohumlarının diş sağlığı için iyi olmasının başlıca sebebi kalsiyum içermesidir. Ayrıca içeriğindeki bor, magnezyum, fosfor ve manganezin emilimine yardımcı olur.

3- DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Paylaş

3- DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Doymamış yağlar, lif ve protein kan şekerini dengeler. ABD, Chia tohumlarını şeker hastalığı tedavisinde kullanabileceğimiz en faydalı gıdalardan biri olarak kabul ediyor.

4- KABIZLIĞI GİDERİR

Chia tohumları lif bakımından zengindir ve daha iyi bir sindirim sağlar. Chia tohumlarındaki çözünmeyen lif, bağırsak hareketlerini iyileştirir ve kabızlığı önler.

5- METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Paylaş

5- METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

B vitamini açısından zengin olan Chia tohumları metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, omega-6 açısından zengin oldukları için, yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlar.

6- RAHAT BİR UYKU ÇEKMENİZİ SAĞLAR

Serotonin ve melatonin gibi uykudan sorumlu olan homonlar triptofan tarafından üretilirler. Triptofan da Chia’da bulunur.

7- KALP SAĞLIĞINI KORUR

Paylaş

7- KALP SAĞLIĞINI KORUR

Chia tohumlarının içeriğindeki Omega-3’ler ve Omega-6 daha düşük kan kolesterolü içerir, iltihabı azaltır ve kan basıncını düşürür. Bu da kalp sağlığının korunmasını sağlar.

8- ENERJİYİ ARTIRIR

Chia’nın içinde enerjinizi artırmanıza yardımcı olacak B vitaminleri, demir, çinko ve magnezyum bulunur.

9- YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Paylaş

9- YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Chia tohumları antioksidanlar bakımından zengindir. Cildin onarılmasına yardımcı olur ve hasarı engeller. İçeriğindeki E vitamini sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır.

10- KİLO VERMEYİ DESTEKLER

Chia tohumu uzun süre tokluk hissi verebilir. İştahı azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Bir bardak suya 1 veya 2 yemek kaşığı çiğ Chia tohumu ekleyin, iyice karıştırın ve için. Chia tohumları göbek yağlarınızı eritmenize de yardımcı olacaktır.

İlgili Haber
Chia tohumu nedir? Chia tohumu tüketmenin 11 yolu
Chia tohumu nedir? Chia tohumu tüketmenin 11 yolu

zayıflama kilo verme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir