Henry Kissinger: ABD, Rusya ve Çin’le savaşın eşiğine geldi

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, The Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuştu.

“KENDİ OLUŞTURDUĞUMUZ PROBLEMLERDEN ÖTÜRÜ SAVAŞIN EŞİĞİNE GELDİK”

ABD’nin kısmen kendi oluşturduğu problemlerden ötürü Rusya ve Çin’le savaş eşiğine geldiğini söyleyen 99 yaşındaki eski diplomat, “Nasıl biteceği yahut nereye varması gerektiği konusunda hiçbir fikre sahip olmadan, kısmen kendi ellerimizle oluşturduğumuz problemlerden ötürü Rusya ve Çin’le savaş eşiğine geldik” tabirlerini kullandı.

Yapılacak tek şeyin, tansiyonu daha fazla tırmandırmadan seçenekler yaratmak olduğunu söyleyen Kissenger, bunun için bir gayenin olması gerektiğini kaydetti.

“UKRAYNA RUSYA’YA TOPRAK VERMELİ”

Eskiden, NATO üyesi olmayan ve tarafsızlık siyaseti uygulayan Finlandiya’nın, Ukrayna için en uygun model olacağı görüşünü hatırlatan Kissenger, bu bakış açısının günümüzde değiştiğini kaydederek, Rusya’nın aksiyonları yüzünden, “resmi olsun ya da olmasın, Ukrayna’nın savaş sonrası NATO üyesi olarak görülmesi gerektiğini” savundu.

Kissinger, Ukrayna için tahlilin ise; Kırım’ın ve Donbass’ın bir kısmının Rusya’ya bırakılması olduğunu belirtti.

“TAYVAN SIKINTISINDA DİKKATLİ OLUNMALI”

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini de kıymetlendiren Kissinger; Tayvan probleminde ABD’nin dikkatli olması gerektiğini belirterek, 50 yıldır süren barış siyasetinin sürdürülmesi tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.