Hastalıklara yeni çözüm: Moleküler silah

Gazeteci Yazar Ertuğrul Özkök, “Tansu’ya mektuplar” yazı dizisinde, Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Merkezi’nde Profesör Gökhan Hotamışlıgil ile yaptığı sohbeti aktarmaya devam etti.

Ertuğrul Özkök’ün yazısı şöyle:

BİR HAP İÇİP, İSTEDİĞİMİZ KADAR İÇEBİLECEK, YİYEBİLECEK MİYİZ

Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Merkezi’nde yaptığımız sohbetle ilgili dünkü yazım çok ilgi çekti.

Birçok haber sitesi alıp kullandı. Yedi saat boyunca Twitter’da TT oldu.

Bugün o sohbetin ikinci bölümünü yayınlıyorum.

Yine hepimizin çok merak ettiği konular var.

En çok merak ettiğimiz de, kronik ve öteki tür hastalıkların tedavisinde neredeyiz?

Mesela kalp ve solunum hastalıklarına çare bulundu mu?

Tabii en önemli soru:

Kanser tedavi edilebilecek mi?

Bu arada Sabri Ülker Merkezi’nde görüntülenen hücrenin videosunu dün akşam TV100’deki programda yayınladım.

İsteyen TV100’ün Youtube kanalına girip, “Cengiz ile Ahtapot” yazıp oradan da seyredebilir.

Hemen şunu söyleyeyim.

Kanser alanında son iki ayda çok önemli gelişmeler olmuş.

Ama önce Bayram sonrası hepimizin aklındaki daha günlük bir sorudan başlayayım.

İÇKİ VE YEMEĞE KARŞI BİR ÇELİK YELEK VAR MI

(*) Peki hocam mesela şu olacak mı, güzel yemekleri bol bol yiyeceğiz, içki içiyoruz, rahatça içeceğiz. Sonra bir hap alacağız karaciğerde yapacağı tahribat sıfırlanacak.

“Öyle bir şey olacağını sanmıyorum. Her istediğiniz şeyi tüketip, her hastalıktan koruyacak bir metabolik kurşun geçirmez yelek istiyorsanız o yok. “

AMA KİLOYA KARŞI İYİ BİR HABERİM DE VAR

(*) Hay Allah biz aramızda hep şu umudu taşıyoruz. Öyle bir hap bulunacak ki, istediğimizi yiyeceğiz, içeceğiz. Bu hayalimiz yıkıldı şimdi.

“Öyle bir hap yok ama size metabolizmanızı koruma çabalarınızda yardım edebilecek çok sayıda gelişme var ve tabii ilaçlar da var. Örneğin daha geçen ay çok önemli ölçüde kilo kaybı sağlayan bir yeni ilaç onay aldı, aynı zamanda tip 2 diyabet içinde çok etkili. Bu kategorideki ikinci etkin yeni ilaç. Ancak sağlıklı yaşam prensiplerinden vaz geçmek gibi bir şey söz konusu değil.”

KANSERDE SON BİR AYDA 7-8 ÇOK ETKİLİ İLAÇ ÇIKTI

(*) Siz burada dünyadaki bütün araştırmaları çok iyi takip ediyorsunuz, en son gelişmelerden haberdarsınız, ayrıca kendi araştırmalarınız var.

Şu an için en iyi sonuç hangi alanlarda alınıyor?

“Pek çok alanda alınıyor. Belki en çarpıcı olanlardan birisi kanser. Mesela son bir-kaç ayda 7-8 tane çok etkili ilaç çıktı. Neredeyse aylarla ölçülen sürelerde muazzam gelişmeler, yeni tedavi araçları gündeme geliyor. “

İŞTE SON BİR AYDA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞME OLAN 4 KANSER TÜRÜ

(*) Bu son ayda mesela hangi kanserde etkin çözüm bulundu?

“Mesela rektum kanserinde, ardından ileri devre meme ve prostat kanserlerinde, lenfomada çarpıcı sonuçlar yayınlandı. Ayrıca kansere karşı immün (bağışıklık) sistemin eğitilmesinde de büyük gelişmeler var ve hemen her hafta yeni bir ilerleme ya da uygulama duyuruluyor.”

AMA BAZI KRONİK HASTALIKLARDA PEK YENİ VE İYİ HABERLERİM YOK

(*) Ya diğer kronik hastalıklar?

“Maalesef bazı kronik hastalıklarda durum o kadar parlak değil. O alanda şu an için iyi haberlerim yok.”

(*) Hangi hastalıklarda? Mesela en çok ölüme neden olan kalp hastalıklarında durum ne?

“Solunum sistemi hastalıkları, nörodejenerasyon, demans gibi alanlarda size verecek fazla iyi haber yok. Kardiyovasküler hastalıklar için hala yeni ilaç üretme büyük bir zorluk arzediyor. “

ŞİMDİLİK İYİ HABER ŞU: KOLESTEROLDE YENİ BİR MÜDAHELE ŞEKLİ GELDİ

(*) Hiç mi iyi haber yok hocam?

“Var tabii mesela kolesterol düzenlenmesi konusunda yepyeni bir müdahale şekli geldi. Tıbbi deyişle, PCSK9 geni aracılığı ile düzenleme. Yani eski ilaçların dışında yeni bir müdahale yöntemi. Hem mekanizma olarak hem araç olarak yepyeni bir müdahale şekli olan bu ilaç onaylandı. Ben kişisel olarak bunu çok heyecan verici buluyorum ve bu ilacın geliştirilmesine sebep olan önemli insan genetiği çalışmalarını yapan bilim kadını gelecek sene Sabri Ülker Merkezi “Metabolizma ve Yaşam” Sempozyumunda olacak. Yine bu alanda inflamasyonun önemini gösteren çok büyük birçok merkezli küresel klinik çalışma gerçekleşti ve belki de bu alanın önünü açabilecek. Söylemeye çalıştığım, bu alanda kliniğe geçiş eşiğinin çok yüksek olması ve bu sebeple çok uzun ve külfetli olduğu.”

ELLİ YAŞ ÜSTÜ BİR İNSAN BÜTÜN BU GELİŞMELERDEN YARARLANABİLECEK Mİ

(*) O zaman tıp konusunda daha genel bir bakış yapalım. Bugün geldiğimiz nokta nedir?

“Bugün bilimin geldiği noktanın olağanüstü heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bunun neticesi önümüzde bulunan insan yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı yaşanan yılları uzatacak pek çok fırsat var önümüzde. Bu yoğun ve dönüştürücü niteliğe sahip araştırma birikimi elimizde veya ulaşabileceğimiz kadar yakın bir gelecekte. Ancak hem bunların arzu edilen tempoda sürmesi hem de uygulamaya dönüşebilmesi daha etkin olabilir…”

(*) Nedir öyleyse daha hızlı gitmemize engel olan şey? Çünkü bugün 50 yaş üstünde her insan şu soruyu soruyor: Acaba benim ömrüm bu gelişmelerden yararlanmaya yetecek mi?

“Burada bir sorun var. Yani yapmamız gereken fırsatlar ile kaynakları birleştirebilmek ve araştırmanın yeni yapılanmalar ile güçlenmesi ve sürdürülebilmesi. Artık sadece akademi ile sınırlı değil bu olası yapılar.”

İYİ AMA COVİD’E BU KADAR HIZLI AŞI BULUNMASI UMUT DEĞİL Mİ

(*) Şurası gerçek. İlaç firmaları Covid’e karşı çok hızlı aşı buldu. Bu 50 yaş üstü insan için de bir umut değil mi?

“Covid bazı yönlerden yukarıda belirttiğim noktalar için çarpıcı bir örnek. Yani hem bilimin geldiği müthiş heyecan verici seviyeyi, hem de bu bilimsel birikimin çözüm üretmekte ne kadar etkin olabileceğini gösteren bir süreç oldu. “

İLAÇ ENDÜSTRİSİ AĞIRLIĞINI KOYDU VE AŞI BULUNDU MU

(*) Bazı insanlar şöyle bir komplo teorisine inanıyor: Güya ilaç firmaları her türlü çareyi bulabilecek durumda. Ama ellerindeki ilaçları satmak için ağırdan alıyor.

“Ev et bazı insanlarda öyle bir inanış var. Sanki ilaç sanayi ağırlığını koydu ve hemen aşılar bulundu. Doğru bulundu ama bunu sağlayan muazzam bir bilimsel araştırma ve alınan sonuçlar vardı. Tabi ki ilaç endüstrisinin oynadığı çok önemli rolü takdir etmek lazım. Ancak buradaki esas itici güç temel bilimden geliyor ve bu başarının ortaya çıkması 25 senedir süren temel bilim araştırmalarının geldiği noktadan kaynaklanıyor. Bu sonuçları insanlarda kullanılıp hayat kurtaracak uygulamaları hızla hayata geçirebiliyor. Bence önemli olan bu örnek ve tecrübeden öğrenecek çok şey olması hem temel bilimin önemi hem de uygulamaya geçişin nasıl daha etkin hale geleceği konularında. “

KLASİK İLAÇ GELİŞTİRME TEKNOLOJİSİ ALTÜST OLUYOR

(*) Hocam şu an tıpta en devrimci en büyük gelişme hangi alanda oluyor?

“Birçok alanda çok önemli gelişmeler oluyor. Örneğin bir tanesi büyük veri tabanlarının kullanılması oluyor. Artık elimizde çok sayıda çalışmadan çıkarılmış, dünyanın dört bir tarafından gelen bilgi var. Bunlar hem biyomedikal bilimin hem biyomedikal icranın içine çok hızla giriyor ve yönlendirici olabiliyor.”

(*) Ya ilaç üretimi ve sanayii? Orada ne gibi gelişmeler var?

“İlaç geliştirme denilen kavram köklü biçimde değişiyor hatta dönüşüyor. Klasik ilaç geliştirme yapısı tamamen berhava oluyor ve tek model olmaktan çıkıyor. Yani doğru temel mekanizmaları bulursak ve insan sağlığı ile ilişkisini güçlü bir şekilde kurabilirsek her şeyi yapabiliriz. Bir başka deyişle artık her hedefi düşünmek mümkün,”

ARTIK HASTALIĞI MOLEKÜLER SİLAHLARLA VURMAK MÜMKÜN

(*) Burayı biraz açabilir misiniz? Hedef ne, hangi silahla vurulacak?

“Şöyle…Artık genetik veya moleküler müdahalelerin önü açıldı, hedefleri moleküler silahlar ile vurmak mümkün hale geliyor. Bu hem problem yaratan mekanizmaları bastırmak (örneğin PCSK9i) hem de eksik olan malzemeleri yerine koymak için kullanılabiliyor. Örneğin doğuştan olan metabolik hastalıklarla mücadele konusunda. Gen tedavisi hedefe giderek daha yaygın bir şekilde yaklaşıyor. Mesela PCSK9 geninin baskılanması örneğini verebilirim. Çünkü bu hedefi CRISPR teknolojisi le baskılayan bir ilaç geçtiğimiz aylarda kolesterol düzenleyici olarak kronik hastalıklarda kullanılmak üzere onay aldı ve bence bu çok önemli bir değişimin habercisi. Yine mRNA teknolojisi pek çok hastalık için yeni ve etkin tedavi araçları ortaya çıkarıyor. Yani çok çok heyecan verici bir süreçteyiz.”

COVİD GENÇLERİ TIP BİLİMİNE ÇEKTİ Mİ YOKSA KAÇIRDI MI

(*) Covid ve Pandemi süreci gençleri tıp bilimine çekti gibi bir izlenim var. Bu doğru mu?

“Bazı alanlarda Covid teşvik edici bir etki yaratmış olabilir ama her şeyi buna bağlamak mümkün değil. Hatta, belli alanlarda Covid’e rağmen demek daha doğru olabilir. Yani, Covid’in bir çok olumsuz bir etkisi de oldu, bazı araştırma gurupları ayakta kalamadı. Sistemin içerisindeki eşitsizlikler, aşırı kontrol, boğucu bürokrasi, artan yaşam masrafları ile örtüşmeyen gelir profilleri gibi konular Covid ile tekrar zafiyet alanları olarak karşımıza çıktı ve birçok insanı tıp ve akademik tıbbi araştırma alanından koparmaya başladı. Önümüzdeki önemli bir sorun bu genç insanları akademik bilime nasıl çekeceğiz ve bu yolda nasıl tutacağız sorusudur. Yani akademik yapının mutlaka değişmesi ve yeni modellerinin gelişmesi lazım. Bu açıdan Sabri Ülker Merkezi önemli bir örnek bence.”

MERKEZDE SUUDİ ARABİSTAN’DAN BİR KADIN ARAŞTIRMACI DA VAR

(*) Burada Sabri Ülker Merkezi’nde birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızda iki özellik dikkatimi çekti. Biri birçok farklı ülkeden insan var. Suudi Arabistan’dan Brezilya’ya, Yunanistan’dan Tayland’a kadar uzanan yelpazeden araştırmacılar gördük. İkincisi de çoğu çok genç. Gözüme çocuk gibi göründü bazıları. Oysa kafamızdaki bilim insanı biraz kelli felli insandır. Acaba öğrenciler artık çok daha genç yaşta mı bilime başlıyorlar.

“Doğru çok genç arkadaşımız var. Biz beraber çalıştığımız arkadaşları yaşlarından bağımsız olarak seçiyoruz. Tabii çok kıdemli arkadaşlarımız da var. Ama günlük işlevlerimiz de herhangi bir hiyerarşi kullanmıyoruz. Bilime ilgi duyan ve bu yola kendini adamaya hazır genç arkadaşlarımızın olması bizim için gurur ve iyimserlik kaynağı. Zaten bu da bizim Sabri Ülker Merkezinde çok önem verdiğimiz bir misyon. “

Ertuğrul Özkök

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.