Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği süreci Hırvatistan’da tartışmaya neden oldu

Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Hırvatistan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmalarını veto etmemek için tek kurallarının, Bosna Hersek’te bir sonuca bağlanamayan “seçim yasası reformunun” tahlile kavuşturulması olduğunu söyledi.

Hırvatistan Meclis Lideri Gordan Jandrokovic ise Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto etmenin, ülkenin milletlerarası pozisyonuna ve prestijine ziyan vereceğini, bunun Bosna Hersek’teki Hırvatlara hiçbir yararının olmayacağını lisana getirdi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Radman’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine dayanak

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman da NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı’na katılmak için gittiği Berlin’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Radman, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini destekliyoruz. Bu iki ülke bizlerle tıpkı pahaları taşıyan ortak ülkelerdir. Bu yüzden iki ülkenin de NATO üyelik sürecine dayanak vermeye devam edeceğiz.” dedi.

“İktidar, Milanovic’in misyondan alınması davetinde bulunabilir”

Dış siyaset analisti Denis Avdagic, Hırvat Radyo Televizyonu’nda (HRT) Milanovic’in Finlandiya ve İsveç çıkışının, kendisine büyük sorun yaratabileceği ve iki ülkenin üyelik sürecini durduracak yetkiye sahip olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Avdagic, “Başbakan Plenkovic ve çoğunluk iktidarı, Milanovic’in vazifeden alınması davetinde bulunabilir. Sebebi de Milanovic’in veto açıklaması olur. Umarım hükümet ve Cumhurbaşkanı ülkenin ulusal çıkarlarını göz önünde bulundurarak ortak uzlaşı etrafında toplanabilir.” yorumunu yaptı.

Bosna Hersek’te seçim yasası ıslahatı müzakereleri

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da, Avrupa Birliği (AB) delegasyonu eşliğinde başlatılan seçim yasası ıslahatı müzakereleri sonuç alınamadan sonlanmıştı.

Bosna Hersek seçim yasası ıslahatı görüşmelerine Bosna Hersekli siyasi parti temsilcileri, orta bulucu olarak da AB Dış Münasebetler Dairesi (EEAS) Yöneticisi Angelina Eichhorst ve ABD’nin Saraybosna Büyükelçisi Michael Murphy katılmıştı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, bunun üzerine Dayton Barış Mutabakatı’nın aslının anlaşılmadığını savunarak, “Her üç milletin de kurucu ve eşit olduğunu kabul etmiyorlar, Hırvatların, Bosna Hersek devlet sistemindeki legal temsilini kabul etmek istemiyorlar.” tabirini kullanmıştı.

Bosna Hersek’te seçim ıslahatı talebi

Cumhurbaşkanlığının biri Boşnak, oburu Hırvat halkından olmak üzere iki üyesi, Bosna Hersek Federasyonu’ndaki vatandaşlar tarafından, üçüncü üye Sırp Cumhuriyeti Entitesinde yaşayan vatandaşlar tarafından seçiliyor.

Son Devlet Başkanlığı Kurulu seçimlerinde Zeljko Komsic’e karşı kaybeden Dragan Covic, Komsic’in Bosna Hersek Federasyonu’ndaki Boşnakların oylarıyla seçildiğini argüman ederek, ülkede yeni bir seçim ıslahatı talebinde bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.