Fatih Dönmez: Ordu ve Ünye’de birer kuyu planlıyoruz

Çeşitli temaslarda bulunmak ve Güç Uyum Toplantısı’na katılmak üzere Ordu’ya gelen Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantının akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez birinci olarak, Ordu’nun çehresinin her geçen gün değiştiğini söz ederek, Ordu bizim bu coğrafyada üzerine titrediğimiz kentlerimizden bir tanesi. Artık yalnızca tarım alanıyla değil, tarım dışı farklı alanlarda da kendisini gösteren yarışan, üreten ve gelişen bir kent durumuna geldi. Ondan ötürü da Ordu Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve grubunu tebrik ediyorum. dedi.

“Ordu’nun 2 noktasında doğalgaz keşfi için kuyu açılacak”

Biliyorsunuz Türkiye Petrolleri, Karadeniz’deki arama ve üretim faaliyetlerine devam ediyor. Sakarya gaz alanı ve Amasra alanımızda da inşallah çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor” diyen Bakan Dönmez, Daha evvel de açıkladığımız üzere 2023 yılının birinci çeyreğinde o gazı vatandaşımızla buluşturmak istiyoruz. Karadeniz’in batıdan doğuya aranması ve araştırılması gereken birçok noktası var. Bir taraftan da sismik çalışmaları başlattık. İçinde bulunduğumuz Ordu’nun kıyı kısmından başlayarak, deniz yetki alanımıza kadar olan bölgede sismik çalışmalarımız yaptık, devam eden çalışmalarımız var, şuanda Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi sismiklerine devam ediyor. Daha evvel yapılmış olan sismiklerden el ettiğimiz dataları değerlendirdik; Ordu’da ve Ünye’de birer kuyu planlıyoruz, keşif maksatlı. Onu da programa aldık. tabirlerine yer verdi.

“Ordu’ya yatırımlar her geçen gün artıyor”

Ordu’ya iktidara geldikleri günden bu yana altyapı manasında çok önemli yatırımların yapıldığını aktaran Bakan Dönmez, kentin 2002 yılında 3,7 milyon yatırım almış iken 2021 yılında 244 milyon TL olduğunu, 19 yıllık süreçte toplamda Ordu’ya 1,95 milyar TL’lik güç ve alışılmış alanında yatırım sağlandığını söyledi. Bakan Dönmez, Ordu elektrik tükettiği kadar üreten de bir kentimiz. Burada 500 megavatlık heyeti gücümüz var, bunların kıymetli bir kısmı yenilenebilir kaynaklardan hidroelektrik santrallerimizden oluşuyor. Tekrar bu çerçevede inşaatı devam eden 4 hidroelektrik santralimiz, bir tanede biyokütle santralimiz mevcut. diye konuştu.

“11 ilçeye gaz vermeyi planlıyoruz”

Ordu’nun doğalgaz ile birinci defa 2008 yılında buluştuğunu kaydeden Bakan Dönmez, Merkez başta olmak üzere Ünye ve Fatsa da doğalgaz kullanan ilçelerimiz. Toplamda ise 130 bin civarında gaz abonesi var. Bu oranları dikkate aldığımızda vilayetimizin nerdeyse yarışa yakınına doğalgaz kullanma imkanı sağlanmış durumda. Bu elbette yetmez, son aylarda vilayetimizden gelen talepleri değerlendirmeye aldık, Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerimize 2022-2025 periyodunda inşallah gaz vermeyi planlıyoruz. Geriye kalan 5 ilçemizle alakalı da etüt ve projelendirme başlama çalışmaları talimatını verdik. formunda konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.