Evde yapılan bu hatalar kanser yapıyor

Paylaş

Yüksek sıcaklığa m-aruz kaldıklarında Tüm yağlar koroner kalp rahatsızlıklarından obeziteye varan sonuçları olan trans yağlara dönüşebiliyor. Evde yaptığımız hangi yanlış sağlıklı yağları trans yağa çeviriyor?

Paylaş

 Dr. Öğretim Üyesi Sibel Bölek trans yağlar ile ilgili bilinmeyenleri anlatıyor.İyi huylu kolesterolü düşürüp, kötü huylu kolesterolü yükselten ve böylelikle kalp hastalıklarına neden olan trans yağların aynı zamanda farklı ci-ddi sorunlara da yol açabiliyor.

ANNE SÜTÜNÜN KALİTESİNİ TRANS YAĞLAR ETKİLİYOR

Paylaş

ANNE SÜTÜNÜN KALİTESİNİ TRANS YAĞLAR ETKİLİYOR

Hiçte masum olmayan bu Trans yağların k-ansere neden olduğunun, gebeliği kısalttığının, anne sütü kalitesini değiştirdiğinin, bağışıklık sistemini etkilediğinin, alzaymır olma riskini arttırdığının bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğunu dile getiren Bölek, ayrıyeten trans yağları bel ve göbek çevresinde yağlanmaya da neden olduğunu söyledi.

KENDİ YAPTIĞIMIZ HATALAR

Paylaş

KENDİ YAPTIĞIMIZ HATALAR

Bölek, “Trans yağlardan uzak durmaya çalışan tüketiciler genellikle trans yağlarca zengin; çikolata, kraker, cips, patlamış mısır, şekerleme, kuru pasta, salata sosu gibi paketli gıdalardan uzak durmayı tercih ediyorlar.” diyerek, şunları kaydetti:

Paylaş

Fakat trans yağların en önemli oluşum yollarından biri olan yağları yüksek sıcaklığa maruz bırakmama konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemekte.

Paylaş

Özellikle soğanı öl/dürmek için yapılan uzun süreli kavurma işleminde yüksek sıcaklığa maruz kalan yağda önemli ölçüde trans yağ oluşuyor ve paketli gıdalardan uzak duran tüketiciler kendi evlerindeki yemeklerinde trans yağ oluşumuna sebep oluyor.

Paylaş

Bu durumu önlemek için soğanı uzun süre yağda kavurmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı ve yemekler tencerede çiğden pişirme olarak bilinen doğrudan pişirme işlemiyle hazırlanmalıdır. 

Paylaş

Soğanı yumuşatmak için ise tencereye bir miktar su konularak h-aşlama işlemi yapılabilir.”

Paylaş

kanser hata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir