Euro için baht günü

Resesyon tehdidi karşısında toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), faiz artırım döngüsüne start vermesi bekleniyor.

Euro’nun yazgısına istikamet verecek tarihi faiz kararı için yüklü görüş, 25 baz puanlık faiz artırımı geleceği tarafında.

Yeni araç Transfer Müdafaa Mekanizması’nın da hangi kapsamda ya da nasıl kullanılabileceğine yönelik ipuçları da merak konusu. Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Lideri Elwin de Groot, “Yeni enstrüman, muhtemelen şovun yıldızı olacak lakin bu aracın hayal kırıklığına uğratabileceği konusunda değerli bir risk görüyoruz” yorumunda bulundu.

Avrupa, Türkiye’nin en büyük pazarı pozisyonunda. Hasebiyle bölgedeki ekonomik gidişat bizi yakından ilgilendiriyor. Yanı sıra paritenin seyri dış ticaret ve turizm gelirleri ile dış borç ödemeleri açısından da bizim için önemli değer arz ediyor. ECB’nin faiz artırımının 50 baz puan olması durumunda Euro karşısında zayıf TL tesiri güçlenebilir.

TCMB’den bir değişiklik beklenmiyor

 Bugün tüm dünyanın merakla beklediği ECB toplantısından evvel ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını duyuracak. Siyaset faizinde bir değişiklik beklenmiyor. Merkez Bankası yılın başından bu yana gerçekleştirdiği 6 toplantıda siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde tutuyor. PPK metninde marjinal bir değişiklik ihtimali de zayıf görülüyor.

BoJ, duruşunu koruyor

Japonya Merkez Bankası (BoJ), gösterge faiz oranını, beklendiği üzere yüzde -0,10 olarak bıraktı. Karar, bankanın zayıf yene değil, büyüme görünümüne ait telaşlara daha çok odaklandığı tarafında yorumlanıyor. Banka, en son 2016 yılı Ocak ayında faizi yüzde 0,0-0,10 aralığından bugünkü eksi düzeyine çekmişti.

Dolar/TL 17.60 seviyelerinde

Dolar/TL dün 17.6920’ye kadar yükseldikten sonra günü 17.6 düzeyinde tamamladı. Kur bu sabah ise 17.60 düzeylerinde süreç görüyor. TL’nin Nisan başından beri paha kaybı yüzde 15.5, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 25.1 düzeyinde.

ECB’nin faiz kararı öncesi 1.027 ile en yüksek düzeyini gören Euro/dolar bu sabah 1.021 düzeylerinde. 18’in üzerini test eden Euro/TL, güne bu düzeyin çabucak altında 17.9850’den başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.