Eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek’e 6 bin lira ‘militan’ cezası

Eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek, bir televizyon kanalında kimi kamu vazifelileri için kullandığı “militan” sözü nedeniyle yargılandığı davada, “Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” hatasından 6 bin lira isimli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Berhan Şimşek’in avukatı Salih Gülgeldi ile müdahil İçişleri Bakanlığı ismine avukat Derya Mızıkçı katıldı.

Duruşmada temele ait görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın üzerine atılı hatadan cezalandırılmasını talep etti.

İçişleri Bakanlığının avukatı Mızıkçı, mütalaaya katıldıklarını ve şikayetlerinin devam ettiğini söyledi.

Sanığın avukatı Gülgeldi ise müvekkilinin beraatini talep ederek, “Mütalaayı kabul etmiyoruz. Müvekkil siyasetçidir. Ana muhalefetin üst kademesinde olan birinin doğal ki ağır tenkit yapması olağandır. Vali, kaymakam elbette atamayla gelir. Yalnızca bir parti ismine çalışırlarsa militanlaşırlar, diye kastetmiştir. Aşağılama ve küçük düşürme yoktur. Açıklamaları tenkit ve söz özgürlüğü kapsamındadır. Beraatini talep ediyoruz” dedi.

AA’nın aktardığı habere nazaran; davayı karara bağlayan mahkeme, sanığa “Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” hatasından evvel 6 ay mahpus cezası verdi.

Sanığın geçmişini dikkate alarak cezayı 5 aya indiren mahkeme, verilen mahpusun müddetini göz önüne alarak bunu 6 bin lira isimli para cezasına çevirdi.

Mahkeme, sanığın bu cezayı 4 eşit taksitte ödemesini kararlaştırırken, cezanın ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Kabahatleri Soruşturma Ofisince hazırlanan ve İçişleri Bakanlığının “müşteki” olarak yer aldığı iddianamede, sanık Berhan Şimşek’in 22 Ocak 2021’de katıldığı bir televizyon programında, “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan, alınan kararları görüyoruz” halinde telaffuzlarda bulunduğu söz edilmişti.

Şimşek’in bu telaffuzları üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından ve ülke genelinde birden çok kaymakamlık ve valilik kurumlarından “töhmet altında bırakılarak haysiyet ve gururlarına hakaret, iftira ve aşağılama çabasına girildiği” argümanıyla cürüm duyurusunda bulunulduğu belirtilen iddianamede, “militan” sözünün “yasa dışı yollarla uğraş eden, savaşan ve bir siyasal örgütün faal üyesi olma” manasını taşıdığı vurgulanmıştı.

İddianamede, Şimşek’in, “Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” kabahatinden 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istenmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.