Erdoğan’dan enflasyon ‘müjdesi’: “İnecek, göreceksiniz”

28 Mayıs Cumhurbaşkanı 2. tur seçimlerinin resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52.16’sını alarak bir kez daha Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan seçim zaferi sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde binlerce vatandaşa karşı açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında faiz ve enflasyon vurgusu da yapan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Faiz 8.5’e indirildi. Enflasyon da göreceksiniz o da inecek. Onlar bizimle yarışamaz. Onlar IMF’in kapısında nöbet tutarlar. Kardeşlerim. Bizler Davos’tan kopuşumuzu nasıl başlatmıştık? Davos’ta şu anda Babacan yanımdaydı o zaman ve Davos’ta IMF başkanı ile görüşüyoruz. O zaman bizim 23.5 milyar dolar borcumuz var. IMF Başkanı’na dedim ki sen taksitlerini alıyor musun, alıyorum. Dolayısıyla Türkiye’nin siyasi kaderine sen müdahale edemezsin.

“TEFECİ KİME PARA VERECEĞİNİ ÇOK İYİ BİLİR”

Türkiye’nin başbakanı benim. Sen sadece taksitlerini alacaksın ne oldu? 2013’e kadar devam ettik, son taksidi ödedik ondan sonra bizim IMF ile ilişkimiz bitti. Biz buyuz. Ama bu CHP ne diyordu? Hala IMF’ten borç almanız lazım. O sizin işinizdir bizim değil. O gün bugün bakın 10 sene geçti biz IMF’ten borç almadık. O zaman Merkez Banka’mızın döviz rezervi 27.5 milyar dolardı. Bunlar ne yapıyor İngiltere’ye gidip yok 300 milyar dolar getirecekmiş onlar sana delikli kuruş vermezler, tefeci kime para vereceğini çok iyi bilir.

Biz şimdi yolumuza emin adımlarla yürüyoruz, yürüyeceğiz. Güven ve istikrar bu iki kavram çok önemli, siyasette arkadaşlarımla bunu konuştum. Güven ve istikrar, bununla yola devam edeceğiz. Güçlü bir ekonomi yönetimini bu iki kavram üzerine kuracağız. Uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz.

“TERÖRİSTLERİN BETON DÖKMELERİNDEN DOLAYI PETROL ÇIKARAMIYORDUK”

Sanayiden enerjiye her alanda giderek artan üretim gücümüzün sağladığı imkanları herkesi şaşırtacak yeni bir atılımın lokomotifi haline getireceğiz. Şu anda Karadeniz’de doğal gazı bulduk mu, 1 ay süreyle doğal gazı ücretsiz olarak verdik mi? 1 yıl boyunca da 25 metreküp doğal gazı biz Cumhurbaşkanlığının hediyesi olarak vatandaşlarımıza verme kararını açıkladık mı? Şimdi Gabar’de petrol çıktı. Çalışarak çıktı, daha önce orada bay bay Kemal’in dirsek temasında olduğu teröristlerin oralarda beton dökmeleri sebebiyle petrol çıkaramıyorduk, şimdi çıkardık.

Güneyimizdeki güvenlik tehditlerinin, terör örgütleri ile yürüttüğümüz mücadeleyi artıracağız, siyasi ve diplomatik kanalları daha etkin işleteceğiz. Kısaca çok yönlü çalışmalarla sınırlarımızdan bunları da uzak tutmaya devam edeceğiz. Bay bay Kemal’in ortakları ne diyordu? Biz güneyimizdeki terör örgütleri ile beraber olacağız. Bununla kalmadılar, oralardaki petrol kaynaklarını bu teröristlerle paylaşmanın adımını attılar. Kamışlı bunlardan bir tanesidir. Koalisyon güçleri ile ortak hareket ettiler. Vatandaşlarımızın talebi olan sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerini bu politikanın bir parçası olarak değerlendiriyoruz.

“1 MİLYON KİŞİNİN DÖNÜŞÜNÜ TEMİN EDECEĞİZ”

Biz milletimize yakışır yol ve yöntemlerle vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak görevimizdir. Suriye topraklarındaki güvenli bölgelere 600 bine yakın kişinin gönüllü olarak geri dönmesini sağladık. Şimdi Katar ile iş birliği yaptık yeni bir iskan projesi ile birkaç yıl içinde 1 milyon kişinin dönüşünü temin edeceğiz.

Ülkemize asırlık kazanımlar sağladığımız alanlarda çıtayı daha yukarı taşıyacak adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Ülkemizin şartlarına ve gençlerimizin beklentilerine karşılık gelecek uygulamaları geliştirerek sürdüreceğiz, durmak yok aynı şekilde sağlıkta dünyanın örnek aldığı altyapımızı ve sigorta sistemini daha ileri taşıyacak ve yaygınlaştıracağız. Kalkınmanın temel altyapısı olan ulaştırma ve enerjiye yürüttüğümüz yatırımları küresel düzeye taşıyarak Türkiye’nin konumunu daha da güçlendireceğiz. Sayın Putin Türkiye’nin yani Trakya’nın hub bölgesi olması konusunu bu tebrik mesajında yine tekrar etti. Onlarla bu adımı atacağız. Trakya bir hub olacak.

“TURİZMDE YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Sanayimizin bilhassa savunma sanayimizin marka değerini artıracağız. Tarım ve hayvancılıkta girdi fiyatlarını düşüren üretici gelirlerini artıran bir sistemi hayata geçireceğiz. Hizmetler sektörümüzün ana gelir kaynağı turizmde yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğiz. Sosyal yardım ve destek sistemimizin milletimizin tek bir ferdinin bile kendisini sahipsiz hissetmeyeceği seviyeye getirene kadar geliştireceğiz.

2018’de CHP vekil sayısı 146’ydı. Hesap yapıyoruz ya. 2023’te vekil sayısı 169. Gördüğünüz gibi bir artış var. Fakat burada kiralık vekiller var. 40 tane kiralık vekil. Yüzde 1 oy alan partilere ne yaptı 40 tane kiralık vekil verdi. Sayı nereye düştü 129’a. 146’dan 129’a hangisi büyük? 129 büyüktür diyemezsiniz, 146’dan 129’a bu milletvekilleri sayısını düşürene de herhalde haydi diyemezsiniz. Şimdi Kandil’dekilerle onları arkaya alıp video çekimi ile haydi diyebilirsiniz ama bu millet yutmuyor, yutmadı, 17 vekil düşmüş durumda.

Kardeşlerim ne diyordu, eğer Selo’yu dışarı çıkarmak istiyorsanız oyu bana vereceksiniz diyordu. Benim sevgili milletim ne dedi? Çünkü milletim benim iyi biliyor. Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bu terörist Selo’dur. Adaletin hak ve hukukun egemen olduğu Türkiye’de sen 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan Selo’yu istediğin gibi dışarı çıkaramazsın, hele hele bizim iktidarımızda böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bizim iktidarımızda adalet mülkün esasıdır, bu değiştirilemez”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir