Duhok’ta ‘hesaplı’ tahrik

MİT’in nokta operasyonları ile elebaşlarını tek tek avladığı Irak’ta, siviller üzerinden Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için yeni bir oyun sahneye sürüldü. Suriye kuzeyine yeni harekatın da hazırlıkları sürerken örgüt ve milletlerarası medya dahil yandaşları Dohuk’ta sivillerin de öldüğü terör saldırısını Türkiye’nin üzerine yıkmaya çalıştı. HDP ise taarruz ile Uludere olayı ortasında benzerlik kurup, Türkiye’nin savaş kabahati işlediğini öne sürdü.

AHLAK DIŞI YOLLAR

Terör örgütü PKK/KCK yanlısı yayın yapan medya organlarında TSK’nın, “Dohuk’ta düzenlediği kelamda atışlar nedeniyle sivillerin hayatını kaybettiği” tarafında haberlere rastlandığına dikkati çeken güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar sonucunda terör örgütünün dağılma noktasına geldiğini, örgütün içinde bulunduğu sıkıntı durumdan kurtulmak için palavra, dezenformasyon üzere ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olduğunu kaydetti.

SALDIRI TERÖR İŞİ

Terör örgütü PKK/KCK’nın pak sivilleri maksat aldığı, bölge halkının köylerine, tarla ve bahçelerine gidemediği gerçekleri biliniyorken bu çeşit haberlerin dikkatleri dağıtmak, algı oluşturmak için amaçlı ve taraflı olarak yayınlandığını vurgulayan kaynaklar, kelam konusu olayın teröristler tarafından düzenlendiğinin anlaşıldığını söz etti.

GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

CHP Genel Lider Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak geçmiş olsun dilediklerini iletti. DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan “Türkiye; bu olayın aydınlatılması için Irak makamlarıyla tam bir iş birliğine gitmelidir” derken, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu da, “Uluslararası kamuoyunda ülkemiz aleyhine bir atmosfer oluşmasına sebep olan bu olay” sözlerini kullandı.

PKK’nın tesirinde kalmayın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “TSK’dan aldığımız bilgiye nazaran sivillere yönelik rastgele bir taarruzumuz olmamıştır” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu, Irak yetkililerinin PKK’nın tesiri altında kalmamalarını talep ederken, “Irak’ı faillerin açığa çıkarılması için iş birliğine davet ediyoruz” dedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da “Saldırının terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendiril-mektedir” denildi.

Samimiyetsiz

HDP’ye yanıt veren TBMM Lideri Mustafa Şentop, Türkiye’nin terörle çabasını yıllardır insan hakları ve memleketler arası hukuk temelinde sürdürdüğünü kaydetti. Akının yüksek ihtimalle teröristlerin yaptığı bir hareket olabileceğine işaret eden Şentop, HDP’nin Meclis’i acil toplantıya çağırmasına ait, “Çok yanlış ve samimiyetsiz buluyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.