Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes ve arkadaşlarını andı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Güçlü ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 61’inci yılı münasebetiyle ileti yayınladı.

Erdoğan, mesajını İstanbul Valiliği tarafından Topkapı Anıt Mezar’da düzenlenen anma programına gönderdi.

Mesajında Erdoğan, 27 Mayıs 1960 darbesinin Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin kara günlerinden biri olduğunu anımsattı.

Erdoğan’dan “yeter, kelam milletindir” vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 ve 17 Eylül 1961’de haksız, hukuksuz, vicdansız bir formda idam edilen Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’ı rahmetle, tazimle yad etti.

Demokrat Parti’nin “yeter, kelam milletindir” diyerek başlattığı hareketin, Türkiye’de yalnızca çok partili siyasi hayatın ve demokrasinin değil, tıpkı vakitte her alanda başlayan büyük bir kalkınma atağının de sembolü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Rahmetli Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yaptılar”

“Türkiye’nin son 20 yılında hayata geçirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınma atılımının kökleri Demokrat Parti’ye, merhum Menderes ve arkadaşlarına kadar uzanır.

Milli iradenin, ülkenin ve milletin istikametini belirleme gücünden rahatsız olanlar, merhum Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır.

Darbecilerin tek hataları ülkeye ve millete hizmet olan siyasi takımlara karşı sergiledikleri kin, nefret ve hınç, sonu darağacıyla biten hukuk katliamlarına kadar varmıştır.

“Bu makus geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da gerçekleşti”

27 Mayıs’ta açılan ve 16-17 Eylül’de cinayet kararındaki idamlarla sürdürülen yol daha sonraki yıllarda emsal teşebbüslere cüret vermiştir. Bu makûs geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu kez başlatılan teşebbüs milletimizin sinesine çarparak gün ağarmadan başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Milletimiz, o meşum gecede 27 Mayıs’ta başlayan darbeler zincirinde ve idamlarla yaşadığı tarifsiz acının tekerrürünü önleyerek tarihi bir hesaplaşmanın defterini de kapatmıştır.”

“Menderes’in ve arkadaşlarının hatıraları tüm canlılığıyla yaşıyor”

AA’nın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehadetlerinin akabinde geçen 61 yıllık müddete karşın Menderes’in ve arkadaşlarının anıları, milletimizin kalbinin başköşesinde tüm canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir.

Buna karşılık darbecilerin ve onlara yürek verenlerin isimleri ya tümden unutulmuştur ya da hak ettikleri biçimde öfkeyle anılmaktadır. İdamlarının yıl dönümü vesilesiyle Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’a bir defa daha Allah’tan rahmet diliyorum.

Milletin adamlarının anılarını yad etmek, mezarlarının önünde Fatiha okumak üzere bir ortaya gelen hazirunu hürmetle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.