Corona tekrar hortladı: Hadiseler yüzde 1500, vefatlar yüzde 63 arttı

Türk Tabipleri Birliği TTB, Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman, Omicron’un yeni varyantı BA.5’in Türkiye’de yapılan PCR testlerinin yüzde 83’ünde çıktığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bilgiler, Dünya Sıhhat Örgütü DSÖ, TTB ve Sıhhat Meslek Örgütlerinin Covid-19 salgınında yeni bir dalganın hızlanarak tırmandığı, hadise sayılarında çok önemli artışlara neden olduğunu doğruladı.

Covid-19 polikliniklerine başvuran kişi sayısı ve müspetlik oranlarının bariz olarak arttığına dikkat çeken TTB Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman, “Resmi salgın bilgilerine nazaran 04 -10 Temmuz haftasında Covid-19 hadiseleri, bir evvelki haftaya nazaran yüzde 105, vefatlar yüzde 24 arttı. Böylelikle salgının tekrar tırmanışa geçtiği Haziran başına nazaran hadiseler yüzde 1500, vefatlar yüzde 63 artmış oldu” dedi.

“VAKALARIN BİRÇOKLARINDA TEST YAPILMADIĞI ANLAŞILIYOR”

Yaman, salgının seyrini görmek açısından, açıklanan sayılardan öte, haftadan haftaya artış oranlarının daha kıymetli olduğuna dikkat çekerek, şu tabirleri kullandı:

*Vakaların büyük kısmına test yapılmadığı anlaşılıyor. Örneğin büyük kentlerimizden bir hastanede test olumluluk oranı yüzde 40’a ulaşmış durumda.

*Bu, toplumda bulaşmanın çok yaygın olduğunun bir göstergesi. Tıpkı yerde Şubat başında hadise sayılarında doruğun yaşandığı birinci Omicron dalgasında olumluluk oranı yüzde 45 idi.

*Oysa Şubat’ta Türkiye genelinde açıklanan hadise sayıları 100 bini geçiyordu şu an ise 17 bin civarı.

*Ayrıca Şubat ayında da testlerin yetersiz kaldığı ve şu anki varyantın daha bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde Türkiye’de salgının çok küçük bir kısmının kayıt altına alınabildiği söylenebilir.

“ALINAN ÖRNEKLERİN YÜZDE 83’ÜNDE BA.5 GÖRÜLDÜ”

Vaka sayılarındaki tırmanışın, birinci Omicron varyantına nazaran daha bulaşıcı olan tekrar Omicron ailesinden BA.5 varyantının Türkiye’de ortaya çıkması ve yayılmaya başlamasıyla uyumlu geliştiğini belirten Yaman şunları söyledi:

*Her ne kadar Sıhhat Bakanlığı Türkiye’deki varyant bilgilerini kamuoyuna açıklamaktan kaçınsa da bu bilgileri paylaştığı memleketler arası data tabanından takip edebiliyoruz.

*Bu bilgilere nazaran Türkiye’de Haziran başında Omicron ailesinden olan BA.5 varyantı yayılmaya başladı ve Haziran sonu baskın hale geldi.

*27 Haziran-11 Temmuz periyodu icin en son paylaşılan varyant bilgisine nazaran ise BA.5 varyantı Türkiye’deki PCR testlerinden alınan örneklerin yüzde 83’ünde görüldü.

TB Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.