Çin’den ABD’ye bildiri: Aldığımız tedbirler haklı ve yerinde

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan Boğazı‘ndaki mevcut tansiyonların, yalnızca ABD tarafının “provokasyonlarından kaynaklandığını” belirterek, bu nedenle ABD tarafının “tüm sorumluluğu üstlenmesi ve önemli sonuçlarla yüzleşmesi” gerektiğini söyledi.

Wu Qian, Çin tarafının Çin-ABD bağları, iki ordu ortasındaki münasebetler ve Tayvan sorunu konusundaki katı tavrını açıkça ortaya koyduğunu ve Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle ilgili olarak ABD tarafına tekraren önemli beyanlarda bulunduğunu kaydederek, buna karşın ABD tarafının aksiyonlarının taahhütlerine “ihanet” ettiğini tabir etti.

Wu, Çin tarafının karşı tedbirlerinin ABD ve Tayvan’ın “provokasyonlarına” karşı gerekli ikazlar olduğunu; ulusal egemenliği ve güvenliği muhafazaya yönelik haklı, makul ve yerinde hareketler olduğunu söyledi.

Sözcü Wu, kriz idaresi tezlerine karşın ABD tarafının “gerilim yaratmaya, yanılgılı kelamlar ve kışkırtıcı davranışlar için mazeretler üretmeye ve hatta kendi sorumluluğundan kaçmak için sorumluluğu diğerinin üzerine atmaya” devam ettiğini belirterek, “Buna şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

Wu ayrıyeten, ABD tarafını Çin tarafının temel çıkarlarına ve kıymetli kaygılarına ciddiyetle hürmet duymaya, “Çin’i Tayvan ile denetim altına alma” yanılsamasını bırakmaya ve “yanlış yolda daha fazla ilerlemekten” kaçınmaya çağırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.