Bolu’daki köyde 50 gün sonra yeni zehirlenme kuşkusu

Bolu’da, 1 kişinin hayatını kaybettiği, 141 kişinin de kanlı ishal nedeniyle hastanelik olduğu Yuva köyünde, 50 gün sonra 2 kişi daha kanlı ishal ve mide bulantısı üzere emsal şikayetlerle hastaneye başvurdu. Olayların, köydeki zehirlenmelerle ilgili olup olmadığının belirlenmesi için inceleme başlatıldı.

Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nda birçok kişi, kanlı ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye başvurdu. Olay sayılarının artmasıyla valilikten yapılan son açıklamaya nazaran 141 kişi, hastanelere başvurdu. Hastaneye kaldırılan 1 kişi de hayatını yitirdi.

Hastanede 1’i ağır bakımda olmak üzere 9 hastanın tedavisi devam ederken, 50 gün sonra biri dün ve oburu bu sabah olmak üzere 2 kişi daha benzeri belirtilerle hastaneye başvurdu. Hastalardan birinin köyde oturmadığı fakat Kurban Bayramı’nda köye geldiği, başkasının ise daha evvel hastalanıp taburcu olan kişi olduğu öğrenildi. Olayların köydeki zehirlenmelerle ilgili olup olmadığının belirlenmesi için inceleme başlatıldı. Konutlarında bulunan et ve su kaynaklarından numuneler alındı.

Öte yandan zehirlenme olayları nedeniyle bölge halkının bir kısmının yayla ve kent merkezlerindeki konutlarına göç ettiği köye şebeke suyu verilirken, içme suyu gereksinimleri ise Vilayet Özel Yönetimi tarafından getirilen şişelerdeki sularla karşılanıyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.